Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára

Tarivid-Richter 200 mg filmtabletta

ofloxacin

Mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mely az Ön számára fontos információkat tartalmaz.

-                 Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.

-                 További kérdéseivel forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez.

-                 Ezt a gyógyszert az orvos kizárólag Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha a betegsége tünetei az Önéhez hasonlóak.

-                 Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa erről kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.

A betegtájékoztató tartalma:

1.       Milyen típusú gyógyszer a Tarivid-Richter 200 mg filmtabletta (a továbbiakban Tarivid) és milyen betegségek esetén alkalmazható?

2.       Tudnivalók a Tarivid szedése előtt

3.       Hogyan kell szedni a Tarividet?

4.       Lehetséges mellékhatások

5.       Hogyan kell a Tarividet tárolni?

6.       A csomagolás tartalma és egyéb információk

1.       Milyen típusú gyógyszer a Tarivid és milyen betegségek esetén alkalmazható?

A Tarivid hatóanyaga, az ofloxacin erős hatású (az úgynevezett kinolonok csoportjába tartozó) antibiotikum, amely felnőtteknél elsősorban heveny és idült alsólégúti, fül-, orr-, gégészeti-, valamint hasi-, bőr- és lágyrész-, csont- és ízületi-, vese- és húgyúti, valamint nőgyógyászati fertőzések kezelésére szolgál.

2.       Tudnivalók a Tarivid szedése előtt

Ne szedje a Tarividet:

-                 ha allergiás az ofloxacinra vagy a hasonló (kinolon csoportba tartozó) egyéb antibiotikumra, vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.

-                 ha korábban más kinolon-típusú antibiotikum szedésekor íngyulladás lépett fel.

-                 ha Ön epilepsziában vagy központi idegrendszert ért károsodásokban szenved, pl. koponya- vagy agysérülések és agyvérzés után, vagy a központi idegrendszer gyulladása esetén.

-                 terhesség és szoptatás ideje alatt.

-                 Gyermekeknek és növekedésben levő fiataloknak (serdülőkorban) nem adható.

Figyelmeztetések és óvintézkedések

A Tarivid szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

-                 Súlyos, hirtelen jelentkező allergiás reakció (anafilaxiás reakció/sokk, angioödéma). Kismértékben már az első adag bevételekor is fennáll a súlyos allergiás reakció kialakulásának esélye, amely a következő tünetekkel jár: mellkasi szorítás, szédülés, hányinger vagy ájulás előtti érzés, illetve felálláskor jelentkező szédülés. Ha ilyet tapasztal, hagyja abba a készítmény szedését, és azonnal forduljon kezelőorvosához!

-                 Ha a Tarivid szedése során súlyos, tartós, esetleg véres hasmenés jelentkezik, a gyógyszer szedését azonnal abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni. Ez a gyógyszer szedésének abbahagyása utáni 10. héten is előfordulhat még. Ez esetben is azonnal orvoshoz kell fordulni. A bélmozgást lassító hasmenésellenes szerek szedése tilos!

-                 Ha Ön görcsrohamok kialakulására hajlamos.

-                 Íngyulladás gyanúja esetén a Tarivid szedését azonnal abba kell hagyni.

-                 Ha korábban szíveredetű problémái voltak (lásd alább „Szívproblémák” részt), kezelőorvosa rendszeresen meg fogja Önt vizsgálni.

-                 Ha Ön időskorú. Az idős kor önmagában nem indokolja az adag módosítását. Azonban a veseműködést szigorúan ellenőrizni, és a gyógyszer adagját annak megfelelően módosítani kell.

-                 Ha vesebetegsége van, az adagot csökkenteni kell.

-                 Ha májbetegsége van, a Tarivid szedése során fokozott elővigyázatossággal kell eljárni.

-                 A kezelés alatt a napfényt és az UV-fényt (kvarclámpa, szolárium) az esetleges bőrtünetek fellépése miatt lehetőleg kerülni kell.

-                 Ha látása romlik, vagy bármilyen más probléma merülne fel a szemével kapcsolatban, azonnal forduljon szemész szakorvoshoz (lásd a ”Lehetséges mellékhatások” részt)!

-                 Gyomorsav-közömbösítő szerek, cink- és vaskészítmények, valamint bizonyos egyéb gyógyszerek egyidejű szedése esetén, mert azok a Tarivid hatását befolyásolhatják (lásd az „Egyéb gyógyszerek és a Tarivid” részt).

-                 Amennyiben véralvadásgátló szereket szed, ellenőrizni kell a véralvadási képességet (lásd az „Egyéb gyógyszerek és a Tarivid” részt).

-                 Ha Ön gyógyszeres kezelést igénylő cukorbetegségben szenved (lásd az „Egyéb gyógyszerek és a Tarivid” részt).

-                 Ha korábban volt már főként a végtagokon jelentkező zsibbadással, bizsergéssel járó érzészavar, gyengeség, hagyja abba a Tarivid szedését és forduljon kezelőorvosához.

-                 Ha Ön miaszténia gráviszban (súlyos izomgyengeséggel járó betegség) szenved.

-                 Főleg elhúzódó kezelés során előfordulhat a gyógyszernek ellenálló baktériumok okozta felülfertőződés is.

-                 Pszichés problémákkal küzdő, pszichiátriai betegségben szenvedő betegeknél a kinolon-típusú antibiotikumok szedése öngyilkossággal kapcsolatos gondolatokhoz vagy önveszélyeztető magatartáshoz vezettek, beleértve az öngyilkossági kísérletet is, már akár az első adag bevételét követően. Ha Önnél ez előfordulna, azonnal abba kell hagynia a Tarivid szedését, és kezelőorvosához kell fordulnia.

-                 Ha Ön bizonyos enzimhiányos állapotban (ún. glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiányban) szenved, vagy ez a betegség családjában előfordult, tájékoztassa kezelőorvosát.

-                 Az ópiumszármazékok és a porfirinek kimutatását célzó laborvizsgálatok eredményeit a Tarivid szedése megváltoztathatja.

A tüneteit okozó baktériumok érzékenységénak kimutatására laborvizsgálatra küldheti Önt a kezelőorvosa.

Szívproblémák

Fokozott óvatossággal alkalmazható az ilyen típusú gyógyszer, amennyiben:

-                 Ön veleszületett QT-szakasz megnyúlásban szenved, vagy bárkinek a családjában ilyen problémája volt (EKG vizsgálattal látható eltérés),

-                 a sóháztartás zavara mutatható ki a vérében (különösen az alacsony kálium- vagy magnéziumvérszint esetén),

-                 erősen lelassult a szívverése (más néven bradikardia),

-                 gyenge a szíve (szívelégtelensége van),

-                 korábban Önnél szívroham (szívinfarktus) fordult elő,

-                 Ön nőbeteg vagy időskorú,

-                 Ön olyan egyéb gyógyszereket szed, amelyek bizonyos kóros EKG elváltozásokat okoznak (lásd az „Egyéb gyógyszerek és a Tarivid” részt).

Gyermekek és serdülők

A Tarivid gyermekeknek és növésben levő serdülőknek nem adható (lásd a „Ne szedje a Tarividet” részt).

Egyéb gyógyszerek és a Tarivid

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.

Egyes gyomorsav-közömbösítő szerek (alumínium- és magnézium-tartalmú készítmények), szukralfát, cink-tartalmú készítmények és a vérszegénység kezelésére szolgáló vaskészítmények gyengíthetik a Tarivid hatását. Ezért a Tarivid tablettát az említett gyógyszerek bevétele előtt vagy után kb. 2 órával kell bevenni.

A Tarivid tabletta és a teofillin, valamint a fenbufén és bizonyos nemszteroid gyulladáscsökkentők együttadása esetén görcsrohamok léphetnek fel.

Egyes vércukorszint-csökkentők (pl. a glibenklamid) és Tarivid együttadása esetén az orvos a vércukorszint ellenőrzését írhatja elő.

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát, ha más gyógyszereket is szed, amelyek megváltoztathatják a szívritmust: egyes szívritmust szabályozó gyógyszerek (az ún. antiaritmiás szerek, pl. a kinidin, a hidrokinidin, a dizopiramid, az amiodaron, a szotalol, a dofetilid és az ibutilid), bizonyos depresszió elleni szerek (a triciklikus antidepresszánsok), egyes kórokozó-elleni szerek (amelyek a makrolid antibiotikumok csoportjába tartoznak) és egyes, mentális (elme)betegségek kezelésére használt szerek (az ún. antipszichotikumok).

A Tarivid tabletta a vesén át választódik ki. Ezért - ha szintén a vesén keresztül ürülő gyógyszerrel együtt alkalmazzák (mint egyes köszvényellenes szerek, pl. probenecid, gyomorfekélyellenes szerek, pl. cimetidin, vizelethajtók, pl. furoszemid vagy egyes daganatellenes szerek, pl. metotrexát) - az orvosnak figyelembe kell vennie a lassúbb kiürülést és a gyógyszerek hatásának fokozódását.

Véralvadásgátló és Tarivid egyidejű alkalmazásakor a véralvadásgátló hatásának lehetséges fokozódása miatt az orvosi ellenőrzés szintén javasolt.

A Tarivid egyidejű bevétele étellel és itallal

A filmtablettát éhgyomorra vagy étkezés közben kell bevenni.

Terhesség, szoptatás és termékenység

Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

A gyógyszert terhesség és szoptatás ideje alatt nem szabad szedni!

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Néhány mellékhatás (pl. szédülés, aluszékonyság, látászavarok) csökkentheti a koncentrálóképességet, ezért a gyógyszer szedése előtt a gépjárművezetésre vagy baleseti veszéllyel járó munka végzésére vonatkozóan kérje ki kezelőorvosa tanácsát.

A Tarivid tejcukrot (laktózt) tartalmaz

Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.

3.       Hogyan kell szedni a Tarividet?

A gyógyszert mindig a kezelőorvosa által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

Az adag a fertőzés típusától és súlyosságától függ. Kezelőorvosa fogja az Ön számára szükséges adagot meghatározni.

A készítmény ajánlott adagja általában naponta 2 tabletta (400 mg): egyet reggel (200 mg) és egyet este (200 mg) kell bevenni. A napi 400 mg-ig terjedő adagokat egyszerre is be lehet venni. Ilyen esetben célszerű a teljes napi adagot reggel bevenni.

A napi 400 mg-ot meghaladó adagokat két részletben szedje. A két adagot megközelítőleg azonos időközönként (12 óránként) kell bevenni.

Szükség esetén az adag emelhető, illetve vesebetegeknél csökkenthető a kezelőorvos utasítása szerint.

Akut fertőzésekben 7-10 napos kezelés a legtöbb esetben elegendő. A kezelést az orvos által előírt ideig, de legalább 2-3 nappal a láztalan állapot elérése, vagy a fertőzést okozó baktérium teljes kiirtása után még folytatni kell.

A filmtablettát szétrágás nélkül, megfelelő mennyiségű vízzel (kb. fél pohár), éhgyomorra vagy étkezés közben kell bevenni. Gyomorsav-közömbösítő szerek egyidejű bevétele kerülendő (lásd a 2. pontban az „Egyéb gyógyszerek és a Tarivid” részt).

A tablettán lévő bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.

Ha az előírtnál több Tarividet vett be

A véletlen túladagolás tünetei: zavartság, szédülés, tudatzavar, görcsrohamok, hányinger és egyéb emésztőszervi problémák.

Ha az előírtnál véletlenül több Tarividet vett be, azonnal forduljon kezelőorvosához. Az orvos tudni fogja, hogy mi a teendő ebben az esetben.

Ha elfelejtette bevenni a Tarividet

Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott tabletta pótlására. Amint eszébe jut, vegye be a következő tablettát reggel vagy este, és folytassa a kezelést az orvos által előírt módon.

Ha idő előtt abbahagyja a Tarivid szedését

A kezelés időtartamát minden esetben az orvos állapítja meg. Amennyiben idő előtt abbahagyja a tabletta szedését, a fertőzés kiújulhat.

Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

4.       Lehetséges mellékhatások

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Tarivid-kezelés során súlyos mellékhatások jelentkezhetnek. Ha az alábbiak közül bármelyik súlyos mellékhatás jelentkezik Önnél, hagyja abba a gyógyszer szedését és sürgősen forduljon orvoshoz:

Minden gyógyszerrel szemben kialakulhat túlérzékenységi reakció. Ezért felhívjuk figyelmét, hogy amennyiben a következő tünetek bármelyikét észleli, mint például bőr- és nyálkahártya-viszketés, bőrkiütés, súlyosabb esetben arcödéma, nyelvduzzadás vagy gégeduzzanat, feltétlenül azonnal értesítse kezelőorvosát, és a gyógyszer szedését az orvos utasításáig függessze fel!

Ritka mellékhatás (1000 betegből legfeljebb 1-et érinthet):

-                 gyorsan kialakuló allergiás, vagy allergiás típusú túlérzékenységi reakció, amely már az első adag bevétele után kialakulhat. Megemelkedett vérnyomás, csalánkiütés és izzadás alakulhat ki, amely együtt járhat a bőr és a nyálkahártyák duzzanatával (angioödéma), amely érintheti pl. az arcot, a nyelvet és a gégét (rekedtség, nehézlégzés/hörgőgörcs).

-                 szemproblémák (látásromlás, pl. homályos látás, kettős látás, rendellenes színlátás).

Nagyon ritka mellékhatás (10 000 betegből legfeljebb 1-et érinthet):

-                 bizonyos típusú fehérvérsejtek és a vörösvértestek alacsony száma, a vérlemezkék (melyek a véralvadást segítik elő) alacsony száma.

-                 súlyos allergiás (anafilaxiás vagy anafilaxiaszerű) sokk.

-                 érzészavarok, mozgászavarok, zavart mozgáskoordináció, remegés, az arc és a test akaratlan mozgásai előfordulhatnak. Ezekben az esetekben hagyja abba a gyógyszer szedését és mondja el kezelőorvosának, hogy ezeket a tüneteket tapasztalta. Sürgős orvosi segítségre lehet szüksége.

-                 fülzúgás és halláspanaszok (kivételesen a hallás elvesztése is).

-                 álhártyás vastagbélgyulladás, a súlyos hasmenés egy bizonyos formája, amely időnként véres széklettel járhat együtt. Ilyen esetben ne szedjen olyan gyógyszereket, melyek a bélmozgását lassítják!

-                 a bőr és a szemek sárgás elszíneződése.

-                 súlyos bőrreakció.

-                 a vérerek gyulladása. Ez a fajta érgyulladás általában bőr alatti kisebb vérzésekben, vért tartalmazó hólyagos bőrkiütések és varasodó kis csomók megjelenésében nyilvánul meg. Akár visszafordíthatatlan bőrproblémához is vezethet.

-                 nagyon ritkán a fluorokinolonokkal történő kezelés során az Achilles-ín szakadása előfordulhat. Ez a mellékhatás mindkét oldalon felléphet a kezelés megkezdése utáni 48 órán belül.

-                 akut veseelégtelenség.

 

Nem ismert gyakoriságú mellékhatás (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg):

-                 csontvelőbántalom, súlyos vérképelváltozás.

-                 tudatzavar, depresszió, amely önveszélyeztető viselkedéshez vezethet, beleértve az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatokat, és esetleg az öngyilkossági kísérletet is.

-                 életet veszélyeztető szívritmuszavar, változás a szívritmusban (amelyet „QT-szakasz megnyúlásnak” neveznek, és a szív EKG vizsgálatakor látható).

-                 allergiás tüdőgyulladás, súlyos légzési elégtelenség.

-                 súlyos májkárosodás vagy májgyulladás.

-                 súlyos bőrreakciók (a bőr hólyagos leválása).

-                 a perifériás keringés összeomlása (sokk) előfordulhat.

-                 izomfájdalom, izomgyengeség, izomszakadás (amely kiemelkedő fontosságú miaszténia gráviszban szenvedő betegek esetén) előfordulhat. Elszigetelt esetekben ezek az izomszövet lebomlásával járó – akár izomsorvadáshoz vezető - izombetegség tünetei lehetnek.

-                 a szem gyulladása.

-                 a bőr vörössége és nagymértékű hámlása (exfoliatív dermatitisz).

-                 étvágycsökkenés, a bőr- és a szemek sárgás elszíneződése, sötét színű vizelet, viszketés vagy a gyomor/has érzékenysége. Ezek súlyos májproblémák – ideértve az akár halálos kimenetelű májelégtelenséget is – tünetei lehetnek.

 

Egyéb mellékhatások

Nem gyakori mellékhatás (100 betegből legfeljebb 1-et érinthet):

-                 gombás fertőzések, a gyógyszerrel szemben ellenálló baktériumtörzsek kialakulása.

-                 nyugtalanság, alvászavarok (álmatlanság).

-                 fejfájás, szédülés, forgó jellegű szédülés.

-                 a szem irritációja.

-                 köhögés, orr- és garatüreg-gyulladás.

-                 hasi fájdalom, hányinger, hányás, hasmenés.

-                 bőrkiütések, viszketés.

 

Ritka mellékhatás (1000 betegből legfeljebb 1-et érinthet):

-                 étvágytalanság.

-                 szorongás, zavartság, hallucináció, rémálmok, depresszió.

-                 álmosság/aluszékonyság, ízlelési-, szaglási zavarok (beleértve a szag- és ízérzés elvesztését is), zsibbadás (érzészavar).

-                 hallászavarok.

-                 szapora szívverés.

-                 vérnyomáscsökkenés.

-                 légszomj vagy hörgőgörcs.

-                 bélgyulladás, amihez néha véres széklet is társul.

-                 májenzimszintek növekedése, illetve a májfunkció emelkedett szérumbilirubin-szinttel járó károsodása.

-                 csalánkiütés, melegség érzésével együtt járó bőrpír, fokozott verejtékezés, hólyagos kiütések.

-                 íngyulladás.

-                 károsodott vesefunkció (pl. megnövekedett szérumkreatinin-szinttel együtt).

Nagyon ritka mellékhatás (10 000 betegből legfeljebb 1-et érinthet):

-                 görcsrohamok, járásbizonytalanság és remegés (izomkoordinációs zavar következtében), a végtagok zsibbadása (idegbántalom), egyensúlyproblémák.

-                 fényérzékenység (súlyos napégéshez hasonló lehet és időnként a körmöket is érintheti), véres hólyagok.

-                 ízületi- és izompanaszok.

Nem ismert gyakoriságú mellékhatás (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg):

-                 vércukorszint-csökkentő szerekkel kezelt cukorbetegeknél alacsony vércukorszint.

-                 szapora szívműködés.

-                 májproblémák.

-                 vesegyulladás.

-                 porfíriás betegeknél porfíriás roham.

Mellékhatások bejelentése

Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.

A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.

5.       Hogyan kell a Tarividet tárolni?

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A dobozon feltüntetett lejárati idő után (Felhasználható:) ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.

6.       A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Tarivid?

-                 A készítmény hatóanyaga 200 mg ofloxacin filmtablettánként.

-                 Egyéb összetevők:

          Mag: magnézium-sztearát, hidroxipropilcellulóz, karmellóz, kukoricakeményítő, laktóz-monohidrát

          Bevonat: makrogol 8000, talkum, titán-dioxid (E171), hipromellóz

Milyen a Tarivid külleme és mit tartalmaz a csomagolás?

Csaknem fehér, hosszúkás, domború felületű, az egyik oldalán bemetszéssel ellátott, filmbevonatú tabletta.

10 db filmtabletta tiszta, átlátszó, PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó

Richter Gedeon Nyrt.

H-1103 Budapest,

Gyömrői út 19-21.

Magyarország

OGYI-T-3856/01

A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2018. május