BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA
Hygroton 25 mg tabletta
Hygroton 50 mg tabletta
klórtalidon
Mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót mely az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
- Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
- További kérdéseivel forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez.
- Ezt a gyógyszert az orvos kizárólag Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha a betegsége tünetei az Önéhez hasonlóak.
- Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa erről kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer a Hygroton tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?
A Hygroton tabletta a klórtalidon nevű hatóanyagot tartalmazza. A klórtalidon a diuretikumoknak (vízhajtóknak) nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik. A vesék által termelt vizelet mennyiségének növelésével fejti ki hatását.
Alkalmazása a következő esetekben javasolt:
· Magas vérnyomás betegség (hipertónia) kezelésére önmagában vagy más gyógyszerrel kombinációban.
· Enyhe vagy mérsékelten súlyos szívelégtelenség kezelésére
· Bizonyos speciális okból kialakuló szöveti folyadék-felhalmozódás (vizenyő vagy ödéma) kezelésére (amely általában a lábfejen vagy a lábszárakon, ritkábban máshol jelentkezik). Ezeket okozhatja
o a végtagok idült vénás elégtelensége,
o az ún. premenstruális szindróma (menstruáció előtt a szervezet folyadékot tart vissza, a szövetekben olykor ez felhalmozódik).
o májzsugor (májcirrózis) okozta súlyos májbetegség, ebben az esetben a folyadék-felhalmozódás a hasban jelentkezhet (aszcitesz).
o nefrózis szindróma (súlyos vesebetegség, amikor a vizenyő főként a kézfejen és az arcon alakul ki)
· Kalcium-oxalát nevű anyagból felépülő kalcium típusú vesekövek kiújulásának megelőzésére olyan betegeknél, akiknél a vizelet kalcium-tartalma kórosan magas.
Amennyiben bármilyen kérdése felmerül azzal kapcsolatosan, hogy a Hygroton tabletta hogyan hat, vagy miért írták fel Önnek ezt a gyógyszert, kérdezze meg kezelőorvosát.
Ellenőrzés a Hygroton tablettával végzett kezelés alatt
Orvosának az Ön állapotát rendszeres vizsgálatokkal kell ellenőriznie annak érdekében, hogy megbizonyosodjon ennek a gyógyszernek az Ön szervezetére kifejtett megfelelő hatásáról.
A Hygroton tablettával végzett kezelés előtt és alatt rendszeresen vérvizsgálatokra kerülhet sor. Időről időre – szükségessé válhat a vér elektrolit-szintjét (például a kálium, a nátrium, a kalcium vagy a magnézium) megmérni, ami segíthet ellenőrizni a vese működését is – különösen, ha Ön 65 évesnél idősebb, bizonyos típusú szív-, máj- vagy vesebetegségben szenved, vagy ha káliumpótló szereket szed. Kezelőorvosa rendszeresen ellenőrzi vérnyomását is, és erről tájékoztatni fogja Önt.
2. Tudnivalók a Hygroton tabletta szedése előtt
A Hygroton tablettát csak az orvos utasítására, a megfelelő vizsgálatok elvégzését követően szedheti. A Hygroton tabletta nem alkalmazható minden beteg számára. Pontosan tartsa be kezelőorvosa utasításait, melyek eltérhetnek az ezen betegtájékoztatóban szereplő általános információtól.
Ne szedje a Hygroton tablettát
- ha Ön allergiás (túlérzékeny) a klórtalidonra vagy egyéb hasonló szerkezetű gyógyszerekre (szulfonamidokra, például a szulfametoxazolra), vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) bármely egyéb összetevőjére. Amennyiben nem biztos abban, hogy mely gyógyszerekre túlérzékeny, kérdezze meg kezelőorvosát!
- ha olyan súlyos vesebetegségben szenved, hogy egyáltalán nem tud vizeletet üríteni (anúriás);
- ha gyermeket vár és terhessége során magas a vérnyomása akkor a Hygroton tabletta nem alkalmazható a magas vérnyomás kezelésére;
- ha a fentiek közül bármelyik az Ön esetében fennáll, ne vegye be a Hygroton tablettát, hanem szóljon kezelőorvosának.
Figyelmeztetések és óvintézkedések
- Ha Ön máj- vagy vesebetegségben szenved, cukorbeteg (magas a vércukorszintje); keringési rendellenessége vagy szívbetegsége van; vagy lupusz eritmatózusza van, vagy abban szenvedett korábban (ennek lehetséges tünetei: bőrkiütés az arcon, ízületi fájdalom, rendellenes izomműködés, láz).
- Ha Önt orvosa bármikor arról tájékoztatta, hogy vérében alacsony a káliumszint (függetlenül attól, hogy az tünetekkel, például izomgyengeséggel, izomremegéssel vagy szívritmuszavarral járt-e vagy sem).
- Ha Önt orvosa bármikor arról tájékoztatta, hogy vérében alacsony a nátriumszint (függetlenül attól, hogy az tünetekkel, például fáradtsággal, zavartsággal, izomremegéssel, görcsrohamokkal járt-e vagy sem).
- Ha Önt orvosa bármikor arról tájékoztatta, hogy vérében magas a kalciumszint (függetlenül attól, hogy az tünetekkel, például émelygéssel, hányással, székrekedéssel, hasfájással, gyakori vizeletürítéssel, szomjúsággal, izomgyengeséggel és -remegéssel járt-e vagy sem).
- Ha Önt orvosa bármikor arról tájékoztatta, hogy vérében magas a húgysavszint, vagy ha korábban volt már köszvénye (ízületi fájdalommal és duzzanattal járó betegsége) vagy veseköve.
- Ha Önt orvosa bármikor arról tájékoztatta, hogy magas a vérében a koleszterinszint.
- Ha súlyos vagy elhúzódó hányás vagy hasmenés jelentkezik Önnél.
- Ha Ön látásromlást vagy szemfájdalmat tapasztal. Ezek a szemnyomás emelkedésének a tünetei lehetnek és a Hygroton tabletta szedésének elkezdését követően órákon – heteken belül felléphetnek. Ha nem kezelik, tartós látásromlás alakulhat ki.
- Ha allergiás vagy asztmás.
Amennyiben úgy gondolja, hogy a fent említettek közül bármelyik is vonatkozik Önre, szóljon kezelőorvosának, mielőtt beveszi a Hygroton tablettát.
Ha a fent említett tünetek közül bármelyik jelentkezne Önnél, azonnal szóljon kezelőorvosának.
Egyéb gyógyszerek és a Hygroton tabletta
A Hygroton tabletta szedése előtt feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát jelenleg vagy nemrégiben szedett vagy szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.
Esetlegesen szükség lehet az adag megváltoztatására vagy egyes esetekben bizonyos gyógyszerek szedésének elhagyására. Ez a vényre kapható és a vény nélkül (recept nélkül) kapható gyógyszerekre egyaránt érvényes, különösen a következőkre:
- Magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszerek, így az ACE-gátlók (például a lizinopril), az angiotenzin-receptor blokkolók (például a lozartán), a közvetlen renin gátlók (például az aliszkiren), a béta-blokkolók (például a propranolol), a kalciumcsatorna-blokkolók (például az amlodipin), az értágítók (például a nitrátok), a metildopa, a guanetidin;
- a bizonyos elmeállapotok kezelésére alkalmazott lítium, antidepresszáns szerek, pszichózisok kezelésére alkalmazott gyógyszerek,
- epilepszia-elleni szerek, például a karbamazepin (görcsrohamok kezelésére használt gyógyszerek);
- a fájdalom vagy gyulladás csökkentésére adott gyógyszerek, különösen a nemszteroid gyulladásgátló szerek (NSAID-ok, például az indometacin, a celekoxib) és a szalicilátok;
- kortizol-szerű gyógyszerek, szteroidok, például a prednizolon vagy a betametazon – ezeket az allergiás és gyulladásos betegségek, valamint immunreakciók kezelésére használják;
- adrenokortikotróp hormon (ACTH) – számos különböző betegség, így a fekélyes vastagbélgyulladás (colitis ulcerosa), a Crohn-betegség és a reumatoid artritisz kezelésére adják;
- antibiotikumok, például a penicillin G, az amfotericin; a karbenoxolon (fekélyek kezelésére használt gyógyszer); asztmaelleni szerek, például a szalbutamol vagy a formoterol;
- bélfalizgató hashajtók (a székrekedés kezelésére vagy a végbél- vagy vastagbélvizsgálat vagy –műtét előtti előkészítésre használt gyógyszerek);
- digoxin vagy szívglikozidok (szívproblémák kezelésére használt gyógyszerek);
- inzulin vagy szájon át szedett cukorbetegség kezelésére szolgáló gyógyszerek (magas vércukorszint kezelésére használt gyógyszerek);
- kolesztiramin és kolesztipol, egyéb gyanták (ezeket elsősorban a magas vérkoleszterinszint kezelésére adják);
- D-vitamin és kalciumsók;
- izomlazító gyógyszerek (izomrelaxánsok: műtétek alatt adott gyógyszerek);
- bizonyos daganatellenes szerek (például ciklofoszfamid vagy metotrexát);
- antikolinerg szerek (például atropin-szulfát vagy hioszcin butilbromid – különféle betegségek gyógyszerei, melyeket például gyomor-bélrendszeri görcsök, epehólyag-görcs, asztma, utazási betegség, izomgörcsök vagy Parkinson-kór kezelésére, valamint érzéstelenítés során adnak);
- amantadin (Parkinson-kór kezelésére, illetve bizonyos, vírusok okozta betegségek kezelésére vagy megelőzésére is adják);
- allopurinol (a köszvény kezelésére használt gyógyszer);
- ciklosporin (reumatikus betegség vagy bőrproblémák vagy szervátültetést követően alkalmazott gyógyszer);
- alkohol, barbiturátok és kábító fájdalomcsillapítók (altató hatású gyógyszerek);
- diazoxid (magas vérnyomás vagy alacsony vércukorszint kezelésére használt gyógyszer);
- presszoraminok, például noradrenalin (vérnyomásemelő hatású vegyületek).
A Hygroton tabletta egyidejű bevétele étellel és itallal
A Hygroton tablettát reggel, étkezés közben célszerű bevenni. A tablettát egészben, egy pohár vízzel vegye be.
Kerülje az alkoholfogyasztást, míg nem beszélt kezelőorvosával. Az alkohol további vérnyomásesést okozhat és/vagy növelheti a szédülés és ájulás lehetőségét.
Idős betegek (65 évesek és annál idősebbek)
Kezelőorvosa alacsonyabb adagot állíthat be Önnél, mert lehet, hogy szervezetéből lassabban ürül ki a Hygroton tabletta. Ha 65 éves, vagy annál idősebb, érzékenyebb lehet a Hygroton tabletta hatásaira.
Gyermekek és serdülők
A kezelőorvos határozza meg a megfelelő adagot, a gyermek vagy serdülő életkora és testsúlya alapján.
Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Ne szedje a Hygroton tablettát, ha gyermeket vár, vagy szoptat. A Hygroton tabletta hatóanyaga átjut az anyatejbe. Ezért fontos, hogy szóljon kezelőorvosának, ha terhes, szoptat, vagy terhességet tervez.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Mint a többi magas vérnyomás kezelésére használt gyógyszer esetében, a Hygroton tablettát szedő betegek is tapasztalhatnak szédülést és összpontosítási nehézséget. Így, mielőtt gépjárművet vezetne, gépeket kezelne vagy más olyan munkát végezne, ami gyors reakciókat kíván, győződjön meg róla, hogyan hat Önre a Hygroton tabletta.
A Hygroton tabletta laktózt tartalmaz
A Hygroton 25 mg tabletta 72 mg tejcukrot (laktózt) tartalmaz. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, kérdezze meg kezelőorvosát, mielőtt elkezdené szedni ezt a gyógyszert.
3. Hogyan kell szedni a Hygroton tablettát?
A vérnyomás emelkedése gyakran semmiféle észlelhető tünetet nem okoz, sokan ilyenkor is jól érzik magukat. Emiatt még fontosabb, hogy a gyógyszert mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak, vagy az Ön kezelőorvosa, vagy gyógyszerésze által elmondottaknak megfelelően szedje, és még akkor is megjelenjen a megbeszélt orvosi vizsgálatokon, ha jól érzi magát. Ne feledje, hogy ez a gyógyszer nem gyógyítja meg a magasvérnyomás betegséget, de segíthet a vérnyomást normális szinten tartani. Ne vegyen be az előírtnál magasabb adagot.
Mennyi Hygroton tablettát kell szedni?
Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
Orvosa pontosan meghatározza, hogy mennyi Hygroton tablettát kell bevennie, és az Ön saját szükségleteinek megfelelő, lehető legalacsonyabb adagot írja fel. Kérjük, pontosan kövesse kezelőorvosa utasításait! A kezelés a legalacsonyabb adaggal kezdődik (fél vagy 1 tabletta) és az adagot ezt követően fokozatosan növelik.
· Magas vérnyomás kezelésekor:
A szokásos napi adag 12,5 – 50 mg között változik. A szokásos napi kezdő adag 12,5 mg (fél tabletta Hygroton 25 mg) vagy 25 mg (1 tabletta Hygroton 25 mg). A legtöbb betegnél a maximális vérnyomáscsökkentő hatás napi 25 mg adaggal elérhető.
Attól függően, hogy szervezete hogyan reagál a kezelésre, kezelőorvosa magasabb vagy alacsonyabb adagot is rendelhet, vagy megkérheti, hogy a Hygroton tabletta mellett a vérnyomás csökkentésére használt egyéb gyógyszereket is szedjen.
· Szívelégtelenség kezelésekor:
A kezdő napi adag 25 mg– 50 mg. Kezelőorvosa az adagot szükség esetén napi legfeljebb 200 mg-ra (négy tabletta Hygroton 50 mg-ra) emelheti.
Attól függően, hogy a szervezete hogyan reagál a kezelésre, kezelőorvosa megkérheti, hogy a Hygroton tabletta mellett a szívbetegség kezelésére használt egyéb gyógyszereket is szedjen.
· Folyadék-felhalmozódás kezelésekor:
A maximális napi adag 50 mg.
· A kalcium típusú vesekövek ismételt képződésének a megelőzésére azoknál a betegeknél, akiknél magas a vizelet kalciumszintje (hiperkalciúria):
A kezdő adag 25 mg naponta. (1 tabletta Hygroton 25 mg). Kezelőorvosa ezt legfeljebb napi 50 mg-ra emelheti, amennyiben szükséges.
Mikor kell bevenni a Hygroton tablettát?
A Hygroton tabletta minden nap ugyanabban az időpontban történő bevétele segíti abban, hogy ne feledkezzen meg a gyógyszer bevételéről.
Hogyan kell szedni a Hygroton tablettát?
A tablettákat étkezés közben, folyadékkal (egy pohár vízzel) kell bevenni, lehetőleg reggel. A Hygroton tablettával végzett kezelés során káliumban gazdag étrend (gyümölcs- és zöldségfogyasztás) javasolt; nem tanácsos szigorúan sómentes diétát tartani.
Milyen hosszú ideig kell szedni a Hygroton tablettát?
Egyes betegeknek a gyógyszert élethosszig tartóan szedniük kell azért, hogy vérnyomásuk folyamatosan a normális szinten maradjon. Könnyebben kerülheti el azt, hogy elfelejti bevenni a gyógyszerét, ha megpróbálja minden nap ugyanabban az időpontban szedni. A Hygroton tabletta szedését addig folytassa, amíg azt kezelőorvosa előírja. Kezelőorvosa rendszeresen ellenőrizni fogja állapotát, hogy a kezelés eléri-e kívánt hatást. (lásd még 1. pont).
Ha kérdése van azzal kapcsolatban, hogy mennyi ideig kell szedje a Hygroton tablettát, beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Ha az előírtnál több Hygroton tablettát vett be
Ha Ön véletlenül az előírtnál több Hygroton tablettát vett be, vagy valaki más véletlenül bevette az Ön gyógyszerét, azonnal vegye fel a kapcsolatot kezelőorvosával vagy keressen fel egy kórházat. Mutassa meg nekik a Hygroton tabletták dobozát. Orvosi kezelés is szükségessé válhat. A következő tünetek jelentkezhetnek túladagolás esetén:
- súlyos szédülés, ájulás, kóma vagy keringés-összeomlás;
- émelygés;
- szabálytalan szívverés,
- szokatlan fáradtság, gyengeség vagy izomgörcs.
Ha elfelejtette bevenni a Hygroton tablettát
Ha elfelejtett bevenni egy adagot, pótolja, amint lehet. Amennyiben már a következő adag esedékes bevételéhez közeli időpontban van, hagyja ki az elfelejtett adagot és a következő adagot a szokásos időben vegye be. Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott tabletta pótlására.
Ha idő előtt abbahagyja a Hygroton tabletta szedését
Ne hagyja abba a Hygroton tabletta szedését, csak akkor, ha kezelőorvosa erre utasította. A Hygroton tablettával végzett kezelés abbahagyása esetén betegsége rosszabbodhat (lásd még feljebb a „Milyen hosszú ideig kell szedni a Hygroton tablettát” részt is).
Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így a Hygroton tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Ne riadjon meg a lehetséges mellékhatások listájától. Lehet, hogy egyik sem fog Önnél jelentkezni. Bár nem mindegyik mellékhatás gyakori, ha mégis előfordulnak, orvosi ellenőrzést tehetnek szükségessé.
Egyes mellékhatások súlyosak lehetnek és azonnali orvosi felügyeletet igényelhetnek:
· bőrkiütés légzési nehézséggel vagy anélkül (túlérzékenységi reakciók lehetséges jele);
· légszomj (tüdővizenyő jele);
· kiütés, bíborvörös foltok, láz, viszketés (érgyulladás esetleges jelei);
· vese- vagy érgyulladás, ami esetleg fájdalommal, lázzal, vagy vizeletürítési nehézséggel jár; véres vizelet, a vizelettermelés fokozódása vagy csökkenése, aluszékonyság, zavartság, émelygés (tubulointersticiális nefritisz);
· szokatlan fáradtság vagy gyengeség, izomgörcsök, szívritmuszavar (alacsony vér káliumszint esetleges jelei);
· szokatlan fáradtság zavartság, izomremegés vagy görcsrohamok (alacsony vér nátriumszint esetleges jelei);
· zavartság, fáradtság, izomremegés és –görcs, gyors légzés (hipoklorémiás alkalózis esetleges jelei);
· emésztőrendszeri zavarok, például émelygés, hányás, székrekedés, hasi fájdalom, gyakori vizeletürítés, szomjúság, izomgyengeség és -remegés (hiperkalcémia esetleges jelei);
· a has felső részében fellépő súlyos fájdalom, ami émelygéssel, hányással, vagy lázzal jár (hasnyálmirigy-gyulladás esetleges jelei);
· súlyos vagy folyamatosan fennálló hányás vagy hasmenés;
· szabálytalan szívverés (szívritmuszavar esetleges jele);
· spontán vérzés vagy véraláfutás (alacsony vérlemezkeszám esetleges jelei);
· láz, torokfájás, gyakoribb fertőzések (egy bizonyos típusú fehérvérsejt hiányára (agranulocitózisra) utaló esetleges tünetek);
· láz, torokfájás vagy fertőzések miatt szájfekélyek (a fehérvérsejtek számának csökkenésére (leukopéniára) utaló esetleges tünetek);
· látásromlás vagy szemfájdalom a magas szemnyomás miatt (heveny szűkzugú zöldhályog (glaukóma) esetleges tünetei).
Ha Önnél a fentiek közül bármelyik súlyos formában jelentkezik, azonnal szóljon kezelőorvosának.
Sok mellékhatás a kezelés abbahagyása nélkül megszűnik. Beszéljen kezelőorvosával, ha az alábbiak közül bármelyik tartósan fennállna vagy nagymértékben zavarná.
Egyes mellékhatások nagyon gyakoriak (10 beteg közül több mint 1 beteget érinthetnek)
· a vér magas húgysavszintje (hiperurikémia);
· a vér magas vérzsírszintje (hiperlipidémia).
Kezelőorvosa bizonyos időközönként laboratóriumi vérvizsgálatokra fogja Önt küldeni.
Egyes mellékhatások gyakoriak (100 beteg közül 1 – 10 beteget érinthetnek)
· fáradtság, zavartság, izomremegés, görcsrohamok (a hiponatrémiaként is ismert alacsony vér nátriumszintre utaló esetleges jelek);
· a vér alacsony magnéziumszintje (hipomagnezémia);
· magas vércukorszint (hiperglikémia);
· viszkető kiütés vagy a kiütés egyéb formái (csalánkiütés);
· szédülés, ájulás fekvő vagy ülő helyzetből történő felállás után (ortosztatikus hipotónia); gyomorrontás; merevedési nehézség (impotencia).
Ha ezen hatások közül bármelyik súlyos formában jelentkezik Önnél, szóljon kezelőorvosának.
Egyes mellékhatások ritkák (10 000 beteg közül 1 – 10 beteget érinthetnek)
· vizeletben magas cukorszint (glükózúria); nem megfelelően kontrollált cukorbetegség;
· szem vagy bőr sárgasága (ikterusz);
· a kéz, a láb vagy az ajak zsibbadása vagy bizsergése (paresztézia);
· homályos látás (látásromlás)
· fejfájás, émelygés, hányás, hasfájás, székrekedés, hasmenés;
· ízületi fájdalom (köszvény jele);
· a bőr napsütéssel szembeni fokozott érzékenysége (fényérzékenységi reakció).
Ha ezen hatások közül bármelyik súlyos mértékben érinti Önt, szóljon kezelőorvosának.
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.
5. Hogyan kell a Hygroton tablettát tárolni?
Legfeljebb 25ºC-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
A dobozon feltüntetett lejárati idő után ne szedje a Hygroton tablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy a már nem használt gyógyszereit miként dobja el. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a Hygroton tabletta
A készítmény hatóanyaga: 25 mg ill. 50 mg klórtalidon tablettánként.
Egyéb összetevők:
Hygroton 25 mg tabletta: vörös vas-oxid (E 172), sárga vas-oxid (E l72), víztartalmú kolloid szilícium-dioxid, magnézium-sztearát, talkum, kukoricakeményítő, laktóz-monohidrát
Hygroton 50 mg tabletta: sárga vas-oxid (E 172), víztartalmú kolloid szilícium-dioxid, magnézium-sztearát, karmellóz-nátrium, kukoricakeményítő, mikrokristályos cellulóz
Milyen a Hygroton tabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Hygroton 25 mg tabletta: halvány narancssárga, pöttyös, kerek, lapos felületű, metszett élű tabletta, egyik oldalon “CG” jelzéssel, másik oldalon “C/W” jelzéssel és törővonallal ellátva.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.
Hygroton 50 mg tabletta: halvány narancssárga, kerek, lapos felületű, metszett élű tabletta, egyik oldalon “CG” jelzéssel, másik oldalon “Z/A” jelzéssel és törővonallal ellátva.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.
Csomagolás: 30 db tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
A forgalomba hozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kft. 1114, Budapest Bartók Béla út 43-47
Gyártó:
Novartis Hungária Kft. 1114 Budapest, Bartók Béla u. 43-47.
OGYI-T-7294/01 (Hygroton 25 mg tabletta
OGYI-T-7294/02 (Hygroton 50 mg tabletta)
A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma: 2012. szeptember