1. A GYÓGYSZER MEGNEVEZÉSE
Amlipin 5 mg tabletta
Amlipin 10 mg tabletta
2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL
5 mg, ill. 10 mg amlodipin tablettánként (6,42 mg, ill. 12,84 mg amlodipin- maleát formájában)
A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.
3. GYÓGYSZERFORMA
Tabletta.
Amlipin 5 mg tabletta: fehér, ovális, mindkét oldalán domború felületű tabletta, egyik oldalán “AM 5” jelöléssel.
Amlipin 10 mg tabletta: fehér, ovális, mindkét oldalán domború felületű tabletta, egyik oldalán “AM 10” jelzéssel és felezővonallal ellátva.
4. KLINIKAI JELLEMZŐK
4.1 Terápiás javallatok
Hypertonia.
Krónikus stabil angina pectoris megelőzése.
Kardiológus által diagnosztizált Prinzmetal- (variáns) angina.
4.2 Adagolás és alkalmazás
Szájon át történő alkalmazásra.
Felnőtteknek: Hypertonia és angina esetében a szokásos kezdő adag 5 mg amlodipin naponta egyszer, amely maximálisan napi 10 mg-ra emelhető az egyéni reakciótól függően.
Hypertoniás betegeknél az amlodipint tiazid típusú vízhajtóval, alfa-receptor blokkolóval, béta-adrenoreceptor blokkoló szerrel vagy az angiotenzin-konvertáló enzim gátlószerével kombináltan alkalmazzák. Angina esetében az amlodipin alkalmazható monoterápiaként vagy más angina-ellenes gyógyszerekkel kombináltan olyan anginás betegeknél, akik nem reagálnak nitrátokra és/vagy béta-blokkolók megfelelő adagjaira.
Az amlodipin adagját nem feltétlenül szükséges módosítani tiazid típusú vízhajtók, béta-blokkolók és az angiotenzin-konvertáló enzim gátlószereinek egyidejű alkalmazása esetén.
Alkalmazás 6-17 éves korú hypertoniás gyermekeknél:
Az ajánlott orális vérnyomáscsökkentő adag kezdő adagként naponta 1x 2,5 mg, amelyet naponta 1x 5 mg-ig lehet fokozatosan emelni, ha a kitűzött vérnyomásértéket 4 hét alatt nem sikerül elérni. Napi 5 mg feletti adagokat gyermekeknél eddig nem vizsgáltak.
Az amlodipinnek a vérnyomásra gyakorolt hatása 6 évesnél fiatalabb gyermekeknél nem ismert.
A 2,5 mg-os adag az Amlipin 5 mg tablettával nem kivitelezhető, mivel a tabletta nem osztható két egyenlő félre.
Alkalmazás időseknél: Az amlodipint idős és fiatal betegek hasonló adagokban egyaránt jól tolerálják. Ezért időseknél is a szokásos dózisok ajánlottak de a dózis emeléskor fokozott körültekintéssel kell eljárni (lásd 4.4 és 5.2 pont)..
Májkárosodásban szenvedő betegeknek: Az enyhe-középsúlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél pontos adagolási javaslat nincs, ezért a dózist körültekintéssel kell kiválasztani és az alacsonyabb dózistartománnyal kell kezdeni (lásd 4.4 és 5.2 pont). Súlyos májkárosodás esetén az amlodipin farmakokinetikáját nem vizsgálták. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén az amlodipin adagolást a legalacsonyabb dózissal kell kezdeni és lassan beállítani.
Vesekárosodásban szenvedő betegek: Az amlodipin plazmakoncentrációjának változása nem mutat összefüggést a vesekárosodás mértékével, ezért vesebetegségben a normál adagolás ajánlott. Az amlodipin nem dializálható.
4.3 Ellenjavallatok
A készítmény hatóanyagával (amlodipin), más dihirdopiridinekkel, vagy bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység esetén;
Súlyos hypotensio esetén,
Acut myocardialis infarctust követően (az első 28 nap alatt) fellépő szívelégtelenség esetén.
Shock, beleértve a cardiogen shockot,
Bal kamrai kiáramlási obstrukció (pl. szignifikáns mértékű aorta stenosis) esetén,
Instabil angina pectoris (kivéve a Prinzmetal-angina ill. vasospasticus angina) esetén.
4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Nincsenek olyan adatok, amelyek alátámasztanák az amlodipin önmagában történő alkalmazását myocardialis infarctus során vagy fellépésétől számított egy hónapon belül.
Az amlodipin biztonságosságát és hatékonyságát hypertoniás krízisben még nem állapították meg.
Alkalmazás károsodott májműködésű betegeknél
Májkárosodásban szenvedő betegek esetében az amlodipin felezési ideje meghosszabbodik és az AUC értékek magasabbak; pontos adagolási javaslat nincs. Ezért ezeknek a betegeknek az amlodipin adagolását az alacsonyabb dózistartománnyal kell kezdeni és mind a kezelés elején, mind dózisemelés során fokozott körültekintéssel kell eljárni. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében lassú dózisemelésre és fokozott ellenőrzésre lehet szükség.
Szívelégtelenség
Szívelégtelenségben szenvedő betegek fokozott óvatossággal kezelendők. Egy hosszútávú klinikai vizsgálat, melyben súlyos szívelégtelenségben (NYHA III és IV stádium) szenvedő betegek vettek részt, kimutatta, hogy a jelentett pulmonalis oedema előfordulása magasabb volt az amlodipinnel kezelt csoportban, mint a placebóval kezelt csoportban. Pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegek esetében a kalcium-csatornablokkolókat, beleértve az amlodipint fokozott körültekintéssel kell alkalmazni, mert megnövelhetik a jövőbeli kardiovaszkuláris események kockázatát valamint a mortalitást.
Időskorúak
Időseknél az adag emelését fokozott óvatossággal kell végezni.
Alkalmazása veseelégtelenségben
Az amlodipint ilyen betegeknél a szokásos adagban lehet alkalmazni. Az amlodipin plazmakoncentrációjának változása nem függ össze a vesekárosodás mértékével. Az amlodipin nem dializálható.
Alkalmazás gyermekeknél:
6-17 éves korú hypertoniás gyermekeknél csökkentett adagban alkalmazható az Amlipin tabletta.
Az amlodipinnek a vérnyomásra gyakorolt hatása 6 évesnél fiatalabb gyermekeknél nem ismert.
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Egyéb gyógyszerkészítmények hatása az amlodipinre
CYP3A4 inhibitorok: Az amlodipin erős vagy közepesen erős CYP3A4 inhibitorokkal (proteáz inhibitorok, antifungális azolok, makrolidok mint az eritromycin vagy clarithromycin, verapamil vagy diltiazem) történő egyidejű alkalmazása szignifikánsan megemelheti az amlodipin expozíciót. Ezen farmakokinetikai változásoknak idősek esetében van nagyobb klinikai jelentősége. Ezért ellenőrzésre és a dózis beállítására lehet szükség.
CYP3A4 induktorok: A CYP3A4 induktorok amlodipinre kifejtett hatására vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre. A CYP3A4 induktorok (pl. rifampicin, orbáncfű [Hypericum perforatum]) egyidejű alkalmazása csökkent amlodipin plazmakoncentrációt eredményezhet. Az amlodipint óvatosan kell CYP3A4 induktorokkal együtt alkalmazni.
Az amlodipin együtt adása grépfrúttal vagy grépfrútlével nem javasolt, mert ez néhány betegekben az amlodipin biohasznosulásának növekedéséhez vezethet fokozott vérnyomáscsökkentő hatást eredményezve.
Dantrolén (infúzió): Állatoknál hiperkalémiával társult, letális kamrafibrillációt és keringés összeomlást figyeltek meg verapamil és dantrolen intravénás adagolása után. A hiperkalémia kockázata miatt a malignus hipertermiára hajlamos betegek esetében, és a malignus hipertermia kezelése alatt a kalciumcsatorna-blokkolók, mint az amlodipin, alkalmazását kerülni kell.
Az amlodipin hatása egyéb gyógyszerkészítményekre
Az amlodipin vérnyomáscsökkentő hatása hozzáadódik az egyéb antihipertenzív hatású gyógyszerkészítmények vérnyomáscsökkentő hatásához.
Klinikai kölcsönhatás vizsgálatokban az amlodipin nem befolyásolta az atorvasztatin, digoxin, warfarin vagy ciklosporin farmakokinetikáját.
Szimvasztatin: 10 mg amlodipint többszöri adagban 80 mg szimvasztatinnal együtt alkalmazva a szimvasztatin mennyisége 77%-kal megnőtt a szimvasztatin önmagában való alkalmazásához képest. Az amlodipint is szedő betegek esetén 20 mg-ra kell csökkenteni a szimvasztatin adagját.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
Terhes nőkben az amlodipin biztonságosságát nem bizonyították.
Állatkísérletekben magas dózisok esetében reprodukciós toxicitást figyeltek meg (lásd 5.3 pont)
Alkalmazása a terhesség ideje alatt csak akkor javasolt, ha nincs biztonságosabb alternatíva és a betegség önmagában nagyobb kockázatot jelent az anya és a magzat számára.
Szoptatás
Nem ismert, hogy az amlodipin kiválasztódik-e az anyatejbe. A szoptatás folytatásáról/abbahagyásáról vagy az amlodipinnel történő kezelés folytatásáról/abbahagyásáról szóló döntést a szoptatásnak a csecsemőre gyakorolt előnyének és az amlodipin-kezelés anyára gyakorolt előnyének figyelembe vételével kell meghozni.
Termékenység
Kalcium-csatorna blokkolókkal kezelt néhány beteg esetében a spermium fejvégének reverzibilis biokémiai változásait figyelték meg. Az amlodipinnek a termékenységre gyakorolt lehetséges hatásáról nincs elegendő klinikai adat. Egy patkánykísérletekben a hímek termékenységre gyakorolt nemkívánt hatást tapasztaltak. (lásd 5.3 pont).
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az amlodipin kis- vagy közepes mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességek. Ha az amlodipint szedő betegek szédüléstől, fejfájástól, fáradtságtól vagy hányingertől szenvednek, reakciókészségük romolhat. Elővigyázatosság javasolt, elsősorban a kezelés elején.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonsági profil összefoglalása
A kezelés során leggyakrabban jelentett mellékhatások az aluszékonyság, szédülés, fejfájás, palpitáció, arckipirulás, hasi fájdalom, hányinger, bokaduzzanat, ödéma és fáradékonyság voltak.
A mellékhatások az alábbiakban szervrendszerek és gyakoriság szerinti csoportosításban kerülnek megadásra.
A gyakorisági kategóriák meghatározása:
Nagyon gyakori (≥1/10)
Gyakori (≥1/100 - <1/10)
Nem gyakori (≥1/1000 - <1/100)
Ritka (≥1/10000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: Thrombocytopenia, leukopenia
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Nem gyakori: Gynaecomastia, impotencia
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: Hyperglycaemia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: Hasi fájdalom, hányinger
Nem gyakori: Szájszárazság, hányás, dyspepsia, hasmenés, székrekedés
Nagyon ritka: Gastritis, pancreatitis, gingiva hyperplasia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori: fáradtságérzés, ödéma
Nem gyakori: Rossz közérzet, mellkasi fájdalom, fájdalom, gyengeség
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: Álmosság, fejfájás, szédülés (különösen a kezelés kezdetekor)
Nem gyakori: Fonákérzés, tremor, syncope, ízérzészavar, csökkent tapintásérzés
Nagyon ritka: Perifériás neuropathia, hypertonia
A bőr és bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Nem gyakori: Fokozott verejtékezés, bőrkiütés, viszketés, purpura, exanthema, hajhullás, a bőr elszíneződése
Nagyon ritka: Angioedema, erythema multiforme, csalánkiütés, exfoliatív dermatitis, Stevens-Johnson szindróma, Quincke-oedema fényérzékenység
Pszichiátriai kórképek:
Nem gyakori: Alvászavarok, hangulatváltozás (beleértve a szorongást), ingerlékenység, depresszió, álmatlanság
Ritka: Zavartság
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nem gyakori: Palpitatio, tachycardia
Nagyon ritka: Az angina pectoris súlyosbodása, myocardialis infarctus, szívritmuszavar (beleértve az extrasystolét, bradycardiát, kamrai tachycardiát és pitvarfibrillációt)
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem gyakori: Dyspnoe, rhinitis
Nagyon ritka: Köhögés
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nem gyakori: Gyakori vizelés, vizeletürítési zavar, éjjeli vizelés
Máj- és epebetegségek illetve tünetek:
Nagyon ritka: Sárgaság, hepatitis, emelkedett májenzim szintek (leggyakrabban cholestasissal)
Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nem gyakori: Látászavar, kettőslátás
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei:
Nem gyakori: Fülcsengés
Érbetegségek és tünetek:
Gyakori: Kipirulás
Nem gyakori: Hypotonia
Nagyon ritka: vasculitis
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei:
Nem gyakori: Testsúlygyarapodás, testsúlycsökkenés
A csont-és izomrendszer valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Gyakori: Bokaduzzanat
Nem gyakori: Izomgörcs, hátfájás, izomfájdalom, izületi fájdalom
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: Allergiás reakció
Extrapyramidális szindróma kivételes eseteit jelentették.
4.9 Túladagolás
Embernél történt túladagolással kapcsolatban kevés tapasztalat van. A lassú felszívódás miatt egyes esetekben célszerű gyomormosást végezni. A rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy a nagymértékű túladagolás súlyos perifériás értágulathoz vezethet. Kifejezett és feltehetően tartós, szisztémás hypotenzióról, beleértve a halálos kimenetelű sokkról számoltak be. Az amlodipin túladagolása okozta klinikailag jelentős hypotonia aktív szív- és keringés-támogatást igényel, beleértve a keringés és a légzés monitorozását, az alsó végtagok megemelését és a diuresis ellenőrzését. Tüneti kezelés szükséges. Hasznos lehet vasocontrictor szer alkalmazása, ha alkalmazásának nincs ellenjavallata. Az intravénás kalcium-glukonát előnyös lehet a kalciumcsatorna-blokád hatásainak visszafordításában. Mivel az amlodipin erősen kötődik a fehérjékhez, a dialízis hatástalan.
Kimutatták, hogy egészséges önkénteseknél 10 mg amlodipin bevétele után legfeljebb 2 órával orvosi szén alkalmazása csökkenti az amlodipin felszívódásának sebességét.
5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: szelektív kalciumcsatorna-blokkolók főként érhatásokkal
ATC kód: C08C A01
Az amlodipin a dihidropiridinek csoportjába tartozó, kalciumion-beáramlást gátló szer (lassú kalciumcsatorna-blokkoló), amely gátolja a kalciumionok beáramlását a sejtmembránon keresztül a szívizomsejtekbe és az erek simaizom-sejtjeibe.
Az amlodipin okozta vérnyomáscsökkentés az erek simaizomzatára kifejtett közvetlen relaxáló hatás következménye. Antianginás hatásának mechanizmusa még nem teljesen ismert, a teljes ischaemiás terhelés csökkenése valószínűleg két okra vezethető vissza:
Az amlodipin tágítja a perifériás arteriolákat, ezáltal csökkenti a szívmunkával szembeni ellenállást képező teljes perifériás rezisztenciát (afterload, utóterhelés). Mivel nem okoz reflex-tachycardiát, a szív ezen tehermentesítése csökkenti a szívizom energiafelhasználását és oxigénigényét.
Az amlodipin valószínűleg tágítja a fő coronaria-ereket és a coronaria-arteriolákat az egészséges és az ischaemiás területeken egyaránt. Az erek dilatációja miatt nő a szívizomba jutó oxigén mennyisége coronariagörcs esetén (Prinzmetal- vagy variáns angina).
Hypertoniás betegeknél a napi egyszeri adagolás 24 óra alatt klinikailag szignifikáns mértékben csökkenti a vérnyomást fekvő és álló testhelyzetben egyaránt. A hatás lassú kialakulása miatt az akut hypotonia nem jellemző az amlodipin alkalmazására.
Anginás betegeknél az amlodipin napi egyszeri adagolása növeli a beteg terhelhetőséget és terhelés esetén az angina fellépéséig illetve az EKG-n az 1 mm-es ST-depresszió kialakulásáig eltelt időt, csökkenti az anginás rohamok gyakoriságát és a nitroglicerin-szükségletet.
Az amlodipinnek nincs káros metabolikus hatása és nem befolyásolja a plazma lipidek szintjét. Alkalmas asthma bronchiale-ban, diabetes mellitusban és köszvényben szenvedő betegek kezelésére.
Hemodinamikai valamint terheléssel végzett kontrollált klinikai vizsgálatok NYHA II-IV. osztályba tartozó szívelégtelenségben szenvedő betegeknél azt mutatták, hogy az amlodipin nem vezetett a klinikai állapot romlásához a terhelhetőség, a bal kamrai ejekciós frakció és a klinikai tünetek alapján megítélve.
Egy placebo-kontrollált vizsgálat (PRAISE) során, digoxinnal, vízhajtókkal és ACE-gátlókkal kezelt, NYHA III-IV. osztályba tartozó szívelégtelenségben szenvedő betegek adatait értékelték, mely szerint az amlodipin nem növelte a mortalitást, illetve a mortalitás és a morbiditás együttes kockázatát.
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás, megoszlás, plazmafehérjékhez való kötődés
Terápiás adagok orális alkalmazását követően az amlodipin jól felszívódik, a maximális plazma koncentráció a bevétel után 6-12 órával alakul ki. Az abszolút biohasznosulás 64% és 80% között van. Az eloszlási térfogat kb. 21 l/ttkg. In vitro vizsgálatok szerint az amlodipinnek 97,5%-a kötődik plazmafehérjéhez.
Az amlodipin biohasznosulása nincs összefüggésben az étkezéssel.
Biotranszformáció / Elimináció
A terminális eliminációs felezési idő kb. 35-50 óra, ez teszi lehetővé a napi egyszeri adagolást. Az amlodipin a májban nagy mértékben metabolizálodik inaktív metabolitokká. Az alapvegyület 10%-a, a metabolitok 60%-a a vizelettel választódik ki.
Alkalmazása májkárosodás esetén
Az amlodipin májkárosodásban szenvedő betegnél történő alkalmazásáról nagyon kevés klinikai adat áll rendelkezésre. Májelégtelenségben szenvedő betegek esetében csökken az amlodipin clearence, ami hosszabb felezési időt és körülbelül 40-60%-kal magasabb AUC értéket eredményez.
Alkalmazás időseknél
A plazma-csúcskoncentráció kialakulásához szükséges idő időseknél és fiataloknál hasonló. Időseknél az amlodipin clearance általában csökken, az AUC és az eliminációs felezési idő nő. Pangásos szívelégtelenség az AUC érték és az eliminációs felezési idő megfelelt a korcsoportban várt értékeknek.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Az amlodipin biztonsági profilját a hosszú évek óta történő klinikai alkalmazás alapján határozták meg. Lásd a 4.4 pontot.
Karcinogenezis, mutagenitás- és fertilitásvizsgálat:
Patkányokban és egerekben két éves vizsgálat és napi 0,5, 1,25 valamint 2,5 mg/ttkg-os adagolás mellett nem találtak karcinogenitást bizonyító adatot.
A mutagenitási vizsgálatok nem mutattak a hatóanyaghoz kötődő hatást, sem gén- sem pedig kromoszómális szinten.
Nem mutatkozott fertilitásra gyakorolt hatás amlodipinnel kezelt patkányokban (hímek esetében 64 napig, nőstényeknél 14 napig a párzást megelőzően) napi 10 mg/ttkg-ig terjedő adagoknál (amely 8-szorosa a legmagasabb ajánlott 10 mg-os humán dózisnak mg/m2 alapon számolva).
Teratogenitásra vagy más embrionális/fetális károsodásra utaló bizonyítékot nem találtak, amikor vemhes patkányokat és nyulakat napi 10 mg/ttkg-ig terjedő orális amlodipin dózisokkal kezeltek (amely 8-szorosa illetve 23-szorosa a legmagasabb ajánlott 10 mg-os humán dózisnak mg/m2 alapon számolva) a szervképződés érzékeny időszakában. Mindazonáltal patkányokban amlodipin 10 mg/ttkg-os adagjának 14 napos, a párzást megelőzően kezdett, a párzási valamint a terhességi időszakában folytatott adása után az alom nagysága csökkent (mintegy 50%-kal) és az intrauterin elhalások száma ugyancsak szignifikánsan növekedett (mintegy 5-szörösére).
Az amlodipinről kimutatták, hogy patkányokban megnyújtja mind a terhességi időszakot, mind pedig a szülési időt ilyen dózisok mellett. Terhes nőkben nem végeztek ellenőrzött vizsgálatokat. (lásd 4.6 pont)
6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK
6.1 Segédanyagok felsorolása
Magnézium-sztearát, „A típusú” karboximetil-keményítő-nátrium, vízmentes kalcium-hidrogén-foszfát, mikrokristályos cellulóz.
6.2 Inkompatibilitások
Nincsenek.
6.3 Felhasználhatósági időtartam
18 hónap.
6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
30 db tabletta fehér, átlátszatlan PVC/PVDC//Al buborékfóliában és dobozban.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések
Megjegyzés: X (egy keresztes)
Kiadhatóság: II.. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V)
7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
TEVA Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen
Pallagi út 13.
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-9154/01 (Amlipin 5 mg tabletta)
OGYI-T-9154/02 (Amlipin 10 mg tabletta)
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
2003. december 16./2009.05.26
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
2012.március 14.