Betegtájékoztató: Információk a felhasználó számára

 

Glempid 1 mg tabletta

Glempid 2 mg tabletta

Glempid 3 mg tabletta

Glempid 4 mg tabletta

Glempid 6 mg tabletta

 

glimepirid

Mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontos információkat tartalmaz.

-     Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.

–         További kérdéseivel forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez.

–         Ezt a gyógyszert az orvos kizárólag Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha a betegsége tünetei az Önéhez hasonlóak.

–         Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa erről kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.

A betegtájékoztató tartalma:

1.                   Milyen típusú gyógyszer a Glempid tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?

2.                   Tudnivalók a Glempid tabletta szedése előtt

3.                   Hogyan kell szedni a Glempid tablettát?

4.                   Lehetséges mellékhatások

5.                   Hogyan kell a Glempid tablettát tárolni?

6.                   A csomagolás tartalma és egyéb információk

1.         Milyen típusú gyógyszer a Glempid tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?

 

A Glempid tabletta az orális (szájon át szedhető) vércukorszint-csökkentő gyógyszerek csoportjába tartozik. Ez a gyógyszer a szulfanilureának nevezett vércukorszint-csökkentő gyógyszercsoportba tartozik. A Glempid tabletta részben a szervezet saját inzulintermelésének fokozásával, részben pedig a szervezet által termelt inzulin hatékonyságának növelésével csökkenti a vércukorszintet.

A Glempid tabletta inzulinkezelést nem igénylő, ún. 2-es típusú cukorbetegség kezelésére szolgál, amikor a diéta, a testtömeg-csökkentés és a testmozgás önmagában nem elegendő a kívánt vércukorszint-csökkenés eléréséhez. A Glempid tabletta inzulinnal kombinálva is alkalmazható.

2.         Tudnivalók a Glempid tabletta szedése előtt

 

Ne szedje a Glempid tablettát:

-                 ha allergiás a glimepiridre, más szulfanilureákra (egyéb vércukorszint-csökkentő gyógyszerek, mint például a glibenklamid) vagy szulfonamidokra (baktériumok okozta fertőzés kezelésére használt gyógyszerek, mint pl. a szulfametoxazol), vagy a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére.

-                 inzulinfüggő (1-es típusú) cukorbetegségben.

-                 diabéteszes kómában (túlzottan alacsony, illetve magas vércukorértékek miatt kialakuló eszméletlen állapot).

-                 diabéteszes ketoacidózisban (a cukorbetegség olyan szövődménye, mely a szervezet vegyhatásának savas irányba történő eltolódásával jár, ezt fáradtság, hányinger, gyakori vizelés és izommerevség kísérheti).

-                 súlyos vesebetegségben.

-                 súlyos májbetegségben.

 

Figyelmeztetések és óvintézkedések

A Glempid tabletta szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, ha:

-          nemrégiben baleseten, műtéten, lázzal járó fertőzésen esett át, vagy egyéb stressz érte. Tájékoztassa orvosát, mert átmeneti kezelésmódosításra lehet szüksége.

-          máj- vagy vesebetegségben szenved.

Ha nem biztos benne, hogy ezek közül bármelyik is vonatkozik Önre, beszélje meg orvosával vagy gyógyszerészével a Glempid tabletta szedése előtt.

Glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz hiányban szenvedő betegeknél a vérfesték (hemoglobin) szintjének csökkenésével és a vörösvérsejtek szétesésével járó vérszegénység (hemolitikus anémia) fordulhat elő.

 

A Glempid tabletta 18 éven aluliaknál történő alkalmazásáról elérhető adatok korlátozottak.

Ezért a Glempid tabletta alkalmazása ezeknél a betegeknél nem ajánlott.

Fontos információk az alacsony vércukorszintről (hipoglikémiáról)

Glempid tabletta szedése során alacsony vércukorszint (hipoglikémia) jelentkezhet. A kezelés első heteiben legmagasabb a súlyos vércukorszint-csökkenés (hipoglikémia) kockázata. Az alábbiakban további információkat talál az alacsony vércukorszintről, annak jeleiről és kezeléséről.

A következő tényezők növelhetik az alacsony vércukorszint (hipopglikémia) kockázatát:

-                 együttműködési hajlandóság, illetve (idősek esetén gyakrabban) -képesség hiánya,

-                 ha egyidejűleg bizonyos egyéb gyógyszert, illetve gyógyhatású készítményeket is alkalmaz (lásd Egyéb gyógyszerek és a Glempid tabletta),

-                 ha az előírtnál nagyobb adagot vett be a készítményből,

-                 ha alultáplált, rendszertelenül étkezik, elmulasztja az étkezést, vagy később étkezik, vagy éhezési időszakban,

-                 ha változtatott a diétáján,

-                 ha csökkent a veseműködése,

-                 ha súlyos májbetegsége van,

-                 bizonyos hormonzavarral járó betegségek (a pajzsmirigy-, agyalapi mirigy- vagy mellékvesekéreg működésének zavarai) esetén.

-                 ha a szokásosnál nagyobb fizikai terhelésnek teszi ki magát és nem eszik eleget, vagy a megevett étel a szokásosnál kevesebb szénhidrátot tartalmaz,

-                 ha alkoholt fogyaszt (különösen, amikor kihagy egy étkezést).

Az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) tünetei a következők:

-                 Kínzó éhségérzet, fejfájás, hányinger, hányás, kimerültség, álmosság, alvászavar, nyugtalanság, agresszivitás, csökkent koncentrálóképesség, csökkent éberség és reakcióidő, depresszió, zavartság, beszéd- és látászavarok, elkent beszéd, remegés, részleges bénulás, érzészavarok, szédülés, tehetetlenség.

-                 A következő tünetek szintén előfordulhatnak: hideg veríték, nyirkos bőr, szorongás, felgyorsult szívverés, magas vérnyomás, szívdobogásérzés, hirtelen erős mellkasi fájdalom, ami környező területekre sugározhat (angina pektorisz) és szabálytalan szívverés (aritmia).

Ha a vércukorszint tovább esik, jelentős zavartságtól (delírium) szenvedhet, görcsroham (az izmok akaratlan összehúzódása) és az önkontroll elvesztése alakulhat ki, a légzése felületessé válhat, a szívverése lelassulhat, és elveszítheti az eszméletét. A súlyosan alacsony vércukorszint klinikai képe a szélütéséhez (sztrók) hasonlíthat.

Az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) kezelése:

Cukor (pl. kockacukor, édes gyümölcslé, cukros tea) elfogyasztásét követően a tünetek általában hamar megszűnnek. Ezért tartson magánál mindig valamilyen szénhidráttartalmú táplálékot, például kockacukrot, gyümölcslevet, csokoládét, stb. A mesterséges édesítőszerek hatástalanok. Ha a cukorbevitel nem segít, vagy a tünetek újra jelentkeznek, forduljon orvoshoz.

A magas vércukorszint (hiperglikémia) tünetei a következők: szomjúság, gyakori vizelés, szájszárazság és száraz bőr. Ha ilyen tüneteket észlel, forduljon orvoshoz.

Baleset, műtét vagy láz esetén inzulinra való átállítás válhat szükségessé.

Laboratóriumi vizsgálatok

A vér- és vizelet cukorszintjét rendszeresen ellenőrizni kell. Az Ön orvosa szintén végezhet vérvizsgálatot, hogy a vérsejt-szinteket és a májfunkciót ellenőrizze. Ezen kívül a glikozilált (glükóz(cukor)molekulákat megkötő) hemoglobin (A1c) arányának a meghatározása is javasolt.

Egyéb gyógyszerek és a Glempid tabletta

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.

Ha Ön olyan más gyógyszereket szed egyidejűleg, melyek gyengíthetik, vagy felerősítheti a Glempid tabletta vércukorszint-csökkentő hatását, orvosa módosíthatja a Glempid tabletta dózisát.

A Glempid tablettával egyidejűleg alkalmazott bizonyos gyógyszerek gyengíthetik, vagy felerősíthetik a Glempid tabletta hatását.

A következő gyógyszerek erősíthetik a glimepirid vércukorszint-csökkentő hatását. Ez az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) veszélyével jár:

-                 inzulin és más szájon át szedhető vércukorszint-csökkentők (pl. metformin),

-                 húgyúti fertőzések kezelésére szolgáló gyógyszerek (mint pl. bizonyos hosszú hatású szulfonamidok),

-                 a bakteriális fertőzések kezelésére szolgáló gyógyszerek (tetraciklinek, klóramfenikol, kinolon antibiotikumok, klaritromicin),

-                 fájdalom és gyulladás kezelésére szolgáló gyógyszerek (fenilbutazon, azapropazon, oxifenbutazon, szalicilátok),

-                 depresszió kezelésére szolgáló gyógyszerek (fluoxetin, MAO-gátlók),

-                 férfi nemi hormon-pótlásra szolgáló gyógyszerek (androgének),

-                 az izomtömeg-növelés elősegítésére szolgáló gyógyszerek (anabolikus szteroidok),

-                 véralvadásgátlók (kumarin-típusú antikoagulánsok, mint pl. warfarin),

-                 gombás fertőzések kezelésére szolgáló gyógyszerek (mikonazol, flukonazol),

-                 magas vérnyomás csökkentésére szolgáló gyógyszerek (ACE-gátlók),

-                 magas koleszterinszint csökkentésére szolgáló gyógyszerek (fibrátok),

-                 köszvény kezelésére szolgáló gyógyszerek (allopurinol, probenicid, szulfinpirazon),

-                 daganatos betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek (ciklofoszfamid, ifoszfamid, trofoszfamid),

-                 testtömeg-csökkentésre szolgáló gyógyszerek (fenfluramin),

-                 a keringés javítására szolgáló gyógyszerek nagy adagjának infúzióban való adagolása (pentoxifillin),

-                 szénanátha kezelésére szolgáló gyógyszerek (tritokvalin),

-                 magas vérnyomás, szívelégtelenség és prosztata problémák kezelésére használt gyógyszerek (szimpatolitikumok),

-                 szívritmuszavar kezelésére szolgáló gyógyszerek (dizopiramid).

A következő gyógyszerek csökkenthetik a glimepirid vércukorszint-csökkentő hatását. Ez a magas vércukorszint (hiperglikémia) veszélyéhez vezethet:

-                 gyógyszerek, melyek női nemi hormonokat tartalmaznak (ösztrogének és progeszteron),

-                 vizeletképződés segítésére szolgáló gyógyszerek (szaluretikumok, tiazid-típusú vízhajtók),

-                 a pajzsmirigy működés serkentésére szolgáló gyógyszerek (pl. levotiroxin),

-                 allergia és gyulladások kezelésére szolgáló gyógyszerek (glükokortikoidok),

-                 súlyos elmebetegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek (fenotiazin származékok, klórpromazin),

-                 szívfrekvencia növelésére, asztma és orrfolyás, köhögés és megfázás, testtömeg-csökkentés, vagy életveszélyes állapotok kezelésére szolgáló gyógyszerek (adrenalin és szimpatomimetikumok),

-                 magas koleszterinszint csökkentésére szolgáló gyógyszerek (nikotinsav),

-                 hosszan tartó székrekedés kezelésére szolgáló gyógyszerek (laxatívumok),

-                 görcsrohamok kezelésére szolgáló gyógyszerek (fenitoin),

-                 súlyosan alacsony vércukorszint kezelésére szolgáló gyógyszerek (glükagon),

-                 idegesség és alvásproblémák kezelésére szolgáló gyógyszerek (barbiturátok),

-                 magas vérnyomás kezelésére és vércukorszint csökkentésére használt gyógyszerek (diazoxid),

-                 fertőzések, pl. tuberkulózis kezelésére szolgáló gyógyszerek (rifampicin),

-                 az emelkedett szemnyomás csökkentésére szolgáló gyógyszerek (acetazolamid).

A következő gyógyszerek növelhetik vagy csökkenthetik a Glempid tabletta vércukorszint-csökkentő hatását.

-                 gyomorfekély kezelésére szolgáló gyógyszerek (ún. H2-antagonisták),

-                 a magas vérnyomás vagy a szívelégtelenség kezelésére szolgáló gyógyszerek, mint pl. béta‑blokkolók, klonidin, guanetidin és reszerpin. Ezek szintén elrejthetik az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) tüneteit, ezért különleges figyelem szükséges ezen gyógyszerek szedése alatt.

A Glempid tabletta vagy növelheti vagy csökkentheti az alábbiak hatásait:

-                 véralvadás gátlásra használt gyógyszerek (kumarin származékok, mint pl. warfarin).

A koleszevelám a koleszterinszint csökkentésére alkalmazott gyógyszer, amely hatással van a Glempid felszívódására. E hatás elkerülésére a Glempid tablettát legalább 4 órával a koleszevelám alkalmazása előtt kell bevenni.

 

A Glempid tabletta egyidejű alkalmazása alkohollal

Az alkoholfogyasztás előre nem megjósolható módon fokozhatja vagy gyengítheti a Glempid tabletta vércukorszint-csökkentő hatását.

Terhesség és szoptatás

Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.

 

Terhesség

Terhesség alatt a Glempid tabletta nem szedhető.

 

Szoptatás

A glimepirid kiválasztódik az anyatejbe. Szoptatás alatt a Glempid tabletta nem szedhető.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény szedése során az alacsony vagy magas vércukorszint következtében gyengülhet a koncentrálóképesség és reakciókészség. Látászavarok (pl. homályos látás) is felléphetnek. Ezek a tünetek veszélyesek lehetnek olyan helyzetekben, amelyekben ezen képességek különösen fontosak (pl. gépjárművezetés vagy a gépek kezelése). Kérdezze meg orvosát, hogy vezethet-e gépjárművet, ha:

-                 gyakran alacsony a vércukorszintje,

-                 lázas, vagy nem érzi az alacsony vércukorszintre figyelmeztető tüneteket.

 

A Glempid tabletta laktózt (tejcukrot) tartalmaz

Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a készítményt.

A Glempid 6 mg tabletta színezőanyagként E110-et tartalmaz, mely túlérzékenységi (allergiás) reakciókat okozhat.

3.         Hogyan kell szedni a Glempid tablettát?

A gyógyszert mindig a kezelőorvosa által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

A készítmény szokásos kezdő adagja felnőtteknek naponta egy Glempid 1 mg tabletta. Szükség esetén orvosa 1-2 hetente emelheti az adagot 2 mg, 3 mg, 4 mg/napra. Maximális javasolt napi adagja 6 mg. A Glempid tabletta adagját az orvos az Ön egyéni szükséglete, általános állapota, valamint a vér- és vizeletcukor vizsgálatok eredményei alapján határozza meg. Ne vegyen be több tablettát, mint amennyit orvosa előírt.

A Glempid tablettát naponta egyszer, közvetlenül reggeli (illetve az első főétkezés) előtt vagy közben kell bevenni. A tablettákat egészben, legalább fél pohár vízzel kell lenyelni. Nagyon fontos, hogy Glempid-kezelés során ne maradjanak ki étkezések.

A kezelést inzulinnal lehet kiegészíteni. Ilyen esetben orvosa egyénileg határozza meg az inzulin adagolását. Ha cukorbetegsége a metformin maximális napi adagjával (ez egy másik szájon át szedhető vércukorszint-csökkentő készítmény) nem állítható be megfelelően, a kezelést Glempid tablettával lehet kiegészíteni. Ebben az esetben a Glempid tabletta megfelelő adagját orvosa fogja meghatározni.

Ha testtömege vagy életmódja megváltozott, vagy fokozott stressznek van kitéve, forduljon orvosához, mert ez a Glempid tabletta adagjának módosítását igényelheti.

Ha a Glempid tabletta hatását túlzottan erősnek vagy gyengének érzi, ne változtasson gyógyszere adagján, forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.

 

Ha az előírtnál több Glempid tablettát vett be

Ha túl sok Glempid tablettát, vagy még egy adagot vett be, fennáll a vércukorszint-csökkenés (hipoglikémia) veszélye (az alacsony vércukorszint tüneteit lásd a 2. pontban „Figyelmeztetések és óvintézkedések”), ezért rögtön fogyasszon elegendő mennyiségű cukrot (néhány kockacukor, édes gyümölcslé, édesített tea), és azonnal forduljon orvosához, vagy lépjen kapcsolatba a legközelebbi kórház sürgősségi betegellátó részlegével. További intézkedésekre is szükség lehet. Gyermekeknél előforduló véletlen bevétel kapcsán kialakuló alacsony vércukorszint kezelése közben gondosan ellenőrizni kell az beadott cukor mennyiségét, a veszélyesen magas vércukorszint (hiperglikémia) lehetőségének elkerülése érdekében. Eszméletlen betegnek nem szabad ételt vagy italt adni.

Mivel az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) tartósabban fennállhat, nagyon fontos a beteg szoros megfigyelése, amíg a veszély el nem múlik. Kórházi kezelésre lehet szükség, akár biztonsági intézkedésként is. Ezt a betegtájékoztatót és az összes megmaradt tablettát vigye magával és mutassa meg az ellátó orvosnak. A tünetek a Glempid tabletták beszedését követően olykor csak 24 óra múlva jelentkeznek.

Az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) súlyos esetei eszméletvesztéssel, súlyos idegrendszeri tünetekkel jelentkeznek, amelyek sürgős orvosi esetnek számítanak és azonnali ellátást, kórházi felvételt igényelnek. Mindig legyen a környezetében egy olyan személy, aki tud a betegségéről és sürgős esetben orvost tud hívni.

Ha elfelejtette bevenni a Glempid tablettát

Ha elfelejtette bevenni a Glempid tablettát, ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.

Ha idő előtt abbahagyja a Glempid tabletta alkalmazását

A vércukorszint emelkedhet. A gyógyszer szedésének befejezése előtt kérje ki orvosa véleményét. Folytassa a gyógyszer szedését, míg orvosa a gyógyszer abbahagyását nem javasolja.

Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.

4.         Lehetséges mellékhatások

 

Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

Azonnal értesítse orvosát, ha az alábbi tünetek bármelyikét is észleli:

-          Allergiás reakciók (beleértve az erek gyulladását, ami gyakran bőrkiütésekkel jár), amelyek súlyos reakciókká alakulhatnak nehézlégzéssel, vérnyomáseséssel, és néha sokkos állapottá súlyosbodhatnak.

-          Májműködési zavarok, beleértve a bőr és szemfehérje sárgaságát, epeelvezetési zavarok (kolesztázis), májgyulladás (hepatitisz) vagy májelégtelenség.

-          Túlérzékenységi (allergiás) bőrjelenségek, mint pl. viszketés, bőrkiütés, csalánkiütés és fokozott napérzékenység. Néhány esetben az enyhe allergiás reakció súlyossá válhat.

-          Súlyos vércukorszint-csökkenés (hipoglikémia) eszméletvesztéssel, görcsrohamokkal és kómával.

Néhány betegnél a következő mellékhatások jelentkeztek:

Ritka melléhatások (1000-ből legfeljebb 1 betegnél fordulhat elő):

-          A vérsejtek számának csökkenése (általában a kezelés befejezése után javulnak):

§   vérlemezkék (ami a vérzés vagy véraláfutások magasabb kockázatával jár)

§   fehérvérsejtek (ami a fertőzések gyakoribbá válását okozza)

§   vörösvértestek (a bőr sápadtságához, gyengeséghez, nehézlégzéshez vezethet)

-          Vércukorszint-esés. A normálisnál alacsonyabb vércukorszint (hipoglikémia) legtöbbször a bevétel után azonnal jelentkezik, súlyos lehet és nem mindig korrigálható könnyen (lásd 2. pont „Figyelmeztetések és óvintézkedések”).

 

Nagyon ritka mellékhatások (10 000-ből legfeljebb 1 betegnél fordulhat elő):

-          Allergiás (túlérzékenységi) reakciók (beleértve az erek gyulladását, ami gyakran bőrkiütésekkel jár), amelyek súlyos reakciókká alakulhatnak nehézlégzéssel, vérnyomáseséssel, és néha sokkos állapottá súlyosbodhatnak. Ha bármelyik fenti tünetet észleli, azonnal értesítse orvosát.

-          Májműködési zavarok, beleértve a bőr és a szemfehérje sárgaságát, epeelvezetési zavarok (kolesztázis), májgyulladás (hepatitisz) vagy májelégtelenség. Ha bármelyik fenti tünetet észleli, azonnal értesítse orvosát.

-          Hányinger, hányás, hasmenés, teltségérzés, vagy puffadás és hasi fájdalom.

-          Csökkent szérum nátriumszint (vérvizsgálattal lehet kimutatni).

Egyéb mellékhatások: (gyakoriságuk nem ismert, a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

-          Allergiás (túlérzékenységi) bőrreakciók, mint pl. viszketés, bőrkiütés, csalánkiütés és fokozott napérzékenység. Néhány enyhe allergiás reakció súlyossá válhat, nyelési vagy légzési problémákkal, ajak-, torok-, vagy nyelvduzzanattal. Ezért, ha bármelyik fenti tünetet észleli, azonnal értesítse orvosát.

-          Túlérzékenységi reakció szulfanilureákkal, szulfonamidokkal vagy egyéb rokon gyógyszerekkel előfordulhat.

-          Látási problémák előfordulhatnak a Glempid-kezelés kezdetekor. Ez a vércukorszint változásainak következménye, és hamar javulhat.

-          Emelkedett májenzimszint (vérvizsgálattal lehet kimutatni).

-          A vérlemezkék számának jelentős csökkenése (trombocitopénia), illetve bőrvérzések kialakulása (trombocitopéniás purpura).

Mellékhatások bejelentése

Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik.

A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül. A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.

5.         Hogyan kell a Glempid tablettát tárolni?

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!

A dobozon feltüntetett lejárati idő után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.

Ne szedje ezt a gyógyszert, ha a bomlás látható jeleit (pl. elszíneződés) észleli.

Semmilyen gyógyszert ne dobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a már nem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.

6.         A csomagolás tartalma és egyéb információk

Mit tartalmaz a Glempid tabletta?

-                 A készítmény hatóanyaga: 1 mg, ill. 2 mg, ill. 3 mg, ill. 4 mg, ill. 6 mg glimepirid.

-                 Egyéb összetevők: laktóz-monohidrát, karboximetilkeményítő-nátrium (A-típusú), mikrokristályos cellulóz, povidon K30, magnézium-sztearát.

-                 A tabletták színezőanyagokat tartalmaznak:

-          1 mg-os tabletta: vörös vas-oxid (E172)

-          2 mg-os tabletta: sárga vas-oxid (E172), indigókármin (E132)

-          3 mg-os tabletta: sárga vas-oxid (E172)

-          4 mg-os tabletta: indigókármin (E132)

-          6 mg-os tabletta: Sunset yellow (E110)

Milyen a Glempid tabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás?

Gyógyszerforma: tabletta

Hosszúkás, mindkét oldalán domború felületű, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott tabletták.

Az 1 mg-os tabletta rózsaszínű,

a 2 mg-os tabletta zöld,

a 3 mg-os tabletta világossárga,

a 4 mg-os tabletta világoskék,

a 6 mg-os tabletta világos narancsszínű.

A Glempid 2 mg, 4 mg és 6 mg tabletta egyenlő adagokra osztható.

A Glempid 1 mg és 3 mg tabletta: A tablettán levő bemetszés csak a széttörés elősegítésére, és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.

 

10, ill. 20, ill. 30, ill. 50, ill. 60, ill. 90, ill.  120 db tabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül kerül mindegyik kiszerelés kereskedelmi forgalomba.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja és gyártó

 

A forgalomba hozatali engedély jogosultja:

Egis Gyógyszergyár Zrt.

H-1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.

Magyarország

A gyártó:

Egis Gyógyszergyár Zrt.

H-1165 Budapest, Bökényföldi út 118-120.

Magyarország

Ezt a gyógyszert az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban az alábbi neveken engedélyezték:

Szlovákia, Csehország:             Glemid 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg, 6 mg

Magyarország:                         Glempid 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg, 6 mg tabletta

Lengyelország:                         Glemid

További információkért forduljon a forgalomba hozatali engedély jogosultjához.

OGYI-T-l0582/0l (30 db)          Glempid 1 mg tabletta

OGYI-T-l0582/02 (30 db)         Glempid 2 mg tabletta

OGYI-T-l0582/03 (30 db)         Glempid 3 mg tabletta

OGYI-T-l0582/04 (30 db)         Glempid 4 mg tabletta

OGYI-T-l0582/05 (30 db)         Glempid 6 mg tabletta

A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2015. február