Betegtájékoztató: Információk a beteg számára
Glimegamma 2 mg tabletta
Glimegamma 3 mg tabletta
Glimegamma 4 mg tabletta
Glimegamma 6 mg tabletta
glimepirid
Mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mert az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
- Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
- További kérdéseivel forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez.
- Ezt a gyógyszert az orvos kizárólag Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha a betegsége tünetei az Önéhez hasonlóak.
- Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa erről kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármely lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. Lásd 4. pont.
A betegtájékoztató tartalma
1. Milyen típusú gyógyszer a Glimegamma és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Glimegamma szedése előtt
3. Hogyan kell szedni a Glimegammát?
4. Lehetséges mellékhatások
5. Hogyan kell a Glimegammát tárolni?
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
1. Milyen típusú gyógyszer a Glimegamma és milyen betegségek estén alkalmazható?
A Glimegamma a vércukorszint csökkentésére szolgáló gyógyszer (szájon át szedhető antidiabetikum). Ez a gyógyszer a szulfonilureának nevezett vércukorszint-csökkentő gyógyszerek csoportjába tartozik. A Glimegamma az Ön hasnyálmirigyéből felszabaduló inzulinmennyiség növelése révén hat. Az inzulin azután csökkenti az Ön vércukorszintjét.
A Glimegammát a cukorbetegség egy bizonyos formája (2-es típusú diabétesz mellitusz) esetén használják, ha a diéta, a testmozgás és a fogyás önmagában nem elég a megfelelő hatás eléréséhez.
Keresse fel kezelőorvosát, ha tünetei nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.
2. Tudnivalók a Glimegamma szedése előtt
Ne szedje a Glimegammát
· ha allergiás a glimepiridre vagy az ugyanabba a csoportba tartozó más gyógyszerekre (szulfonilureák és szulfonamidok), illetve a gyógyszer (6. pontban felsorolt) egyéb összetevőjére
· ha súlyos vesebetegsége van
· ha súlyos májbetegsége van
· ha inzulinfüggő diabétesze van (1-es típusú diabétesz mellitusz)
· ha diabéteszes ketoacidózisa van (a cukorbetegség egyik szövődménye, amikor a szervezetének savszintje megnő - a tünetekhez tartozik a fáradtság, hányinger, gyakori vizeletürítés és az izommerevség
· ha diabéteszes kómában van (a nagymértékben emelkedett vércukorszint miatti aluszékonyság és eszméletvesztés)
Figyelmeztetések és óvintézkedések
A Glimegamma szedése előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével, különösen ha:
· Ön sérülést követően, műtét után, lázas fertőzésből, vagy a stresszhelyzet egyéb formájából a felépülés szakaszában van, értesítse kezelőorvosát, mert szükség lehet a kezelés átmeneti megváltoztatására
· súlyos máj- vagy vesebetegsége van
A hemoglobinszint csökkenése és a vörösvértestek szétesése (hemolitikus anémia) fordulhat elő olyan betegeknél, akiknél a glükóz-6-foszfát dehidrogenáz enzim hiányzik.
Fontos információ a hipoglikémiáról (alacsony vércukorszint)
A kezelés első heteiben fokozott lehet az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) kialakulásának kockázata, ezért életbevágó, hogy kezelőorvosa gondosan ellenőrizze Önt. Kérjük, olvassa el az alábbi kiegészítő információkat a hipoglikémiáról, annak jeleiről és kezeléséről.
Az alábbi tényezők megnövelhetik Önnél a hipoglikémia kialakulásának kockázatát, ha:
- rendszertelenül étkezik, vagy teljesen kihagy egyes étkezéseket,
- koplal,
- hiányosan táplálkozik,
- megváltoztatja az étrendjét,
- többet mozog és a szénhidrátfogyasztása nincs ezzel egyensúlyban,
- alkoholt fogyaszt, különösen, ha Ön kihagy egy étkezést,
- egyidejűleg más gyógyszereket, illetve gyógyhatású készítményeket szed (Lásd „Egyéb gyógyszerek és a Glimegamma” részt)
- nagy adagban szedi a glimepiridet,
- bizonyos hormonzavarokban szenved (pajzsmirigy, agyalapi mirigy vagy mellékvesekéreg működészavarai),
- csökkent a veseműködése,
- súlyosan csökkent a májműködése.
Ha Önnek alacsony a vércukorszintje (hipoglikémia), akkor a következő tünetei lehetnek:
fejfájás, farkaséhség, kimerültség, hányinger, hányás, lomhaság, álmosság, alvászavarok, nyugtalanság, agresszivitás, csökkent koncentrálóképesség, csökkent éberség és reakciókészség, depresszió, zavartság, beszéd- és látászavarok, a beszéd és a beszédértés nehézségei (afázia), remegés, izomerő-csökkenés, érzékzavarok, szédülés, tehetetlenség.
A következő tünetek is előfordulhatnak: verejtékezés, nyirkos bőr, szorongás, szapora szívverés, magas vérnyomás, kórosan erős vagy szabálytalan szívdobogás érzése (palpitáció), hirtelen erős mellkasi fájdalom, amely a környező területekre is kisugározhat (angina pektorisz) és szívritmuszavarok.
Ha a vércukorszint tovább esik, akkor kifejezett zavartság alakulhat ki (delírium), görcsrohamok jelentkezhetnek, elvesztheti az önkontrollját, felületessé válhat a légzése és lelassulhat a szívverése, továbbá elveszítheti az eszméletét. A súlyosan csökkent vércukorszint klinikai képe az agyi érkatasztrófára (sztrók) emlékeztethet.
A hipoglikémia kezelése
Az alacsony vércukorszint tünetei a legtöbb esetben nagyon gyorsan megszűnnek, ha valamilyen formában cukrot fogyaszt pl. szőlőcukor, kockacukor, édes gyümölcslé, cukros tea.
Ezért mindig legyen Önnél cukor valamilyen formában (pl. kockacukor). Ne feledje, hogy az édesítőszerek nem hatásosak! Ha a cukor fogyasztása nem használ, vagy ha a tünetek visszatérnek, akkor forduljon orvosához vagy menjen a kórházba!
Laboratóriumi vizsgálatok
Vérének és vizeletének cukorszintjét rendszeresen ellenőrizni kell. Orvosa vérvizsgálatokat is elrendelhet, hogy ellenőrizze az Ön vérsejtszintjét és májfunkcióját.
Lehet, hogy az alacsony vércukorszint tünetei nem jelentkeznek, vagy kevésbé kifejezettek, vagy igen lassan alakulnak ki. Emiatt pedig nem veszi észre időben, hogy leesett a vércukorszintje. Ez idős betegek esetében fordulhat elő, akik bizonyos (pl. a központi idegrendszerre ható vagy béta-blokkoló) gyógyszerkészítményeket szednek. Ez akkor is előfordulhat, ha Ön a belső elválasztású hormonrendszer bizonyos zavaraiban szenved (pl. a pajzsmirigy, ill. az agyalapi mirigy elülső részének bizonyos működészavarai, vagy a mellékvesekéreg elégtelensége). A májműködés károsodása hátrányosan befolyásolhatja az ellenszabályozást.
Stressz-helyzetekben (pl. balesetek, heveny műtétek, lázas fertőzések, stb.) átmenetileg javallt lehet az inzulinra történő átállás.
A magas vércukorszint (hiperglikémia – akkor fordulhat elő, amikor a glimepirid még nem csökkentette eléggé a vércukor szintjét, ha Ön nem tartotta be az orvosa által előírt kezelési tervet, vagy speciális stressz-helyzetekben) tünetei közé a következők tartozhatnak: szomjúság, gyakori vizeletürítés, szájszárazság, száraz, viszkető bőr, gombás bőrfertőzések, csökkent teljesítőképesség.
Ilyen esetben feltétlenül forduljon orvosához!
Gyermekek és serdülők
A Glimegamma használatáról rendelkezésre álló információk 18 éves kor alatti embereknél korlátozottak. Ezért, ezeknél a betegeknél az alkalmazása nem javasolt.
Egyéb gyógyszerek és a Glimegamma
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett, valamint szedni tervezett egyéb gyógyszereiről.
Lehet, hogy orvosa megváltoztatja a Glimegamma dózisát, ha Ön egyéb gyógyszereket szed, amelyek gyengíthetik vagy erősíthetik a Glimegammának az Ön vércukorszintjére gyakorolt hatását.
Az alábbi gyógyszerek növelhetik a Glimegamma hatását, amely az Ön vércukorszintjének csökkenéséhez vezet (ez hipoglikémiát okozhat):
- A cukorbetegség kezelésére való egyéb gyógyszerek (pl. inzulin, metformin).
- Gyógyszerek, amelyek bakteriális és gombás fertőzések kezelésére valók (tetraciklinek, klóramfenikol, flukonazol, mikonazol, kinolonok, klaritromicin).
- Gyógyszerek, amelyeket a fájdalom és gyulladás kezelésére használnak (pl. fenilbutazon, azapropazon, oxifenbutazon és a szalicilátok).
- Gyógyszerek, amelyekkel a tuberkulózist kezelik (para-aminoszalicilsav).
- Gyógyszerek, amelyekkel a húgyúti fertőzéseket kezelik (mint néhány hosszú ideig ható szulfonamid).
- Gyógyszerek, amelyek az izmok felépítését támogatják (anabolikumok).
- Gyógyszerek, amelyek véralvadást gátolják (kumarin származékok, mint a warfarin).
- Gyógyszerek, amelyeket a férfi nemihormon-pótló terápiára használnak (pl. tesztoszteron).
- Gyógyszerek, amelyek a magas vérnyomást csökkentik (ACE-gátlók).
- Gyógyszerek, amelyeket antiaritmiás készítményeknek neveznek és a szívritmuszavar kezelésére használják (dizopiramid).
- Szimpatolitikumoknak nevezett gyógyszerek, amelyekkel magas vérnyomást, szívelégtelenséget vagy prosztatatüneteket kezelnek.
- Gyógyszerek, amelyekkel a depressziót kezelik (fluoxetin, MAO-gátlók).
- Testtömeg csökkentésére használt gyógyszerek (fenfluramin).
- Gyógyszerek, amelyek a magas koleszterinszintet csökkentik (fibrátok).
- Gyógyszerek, amelyek a daganatos betegségek kezelésére szolgálnak (ciklo-, tro-, és ifoszfamidok).
- Gyógyszerek, amelyek az allergiás betegségek, mint a szénanátha kezelésére szolgálnak (tritokvalin).
- Gyógyszerek, amelyek a véráramlást növelik (pentoxifillin).
- Gyógyszerek, amelyek a köszvény kezelésére szolgálnak (probenecid, allopurinol, szulfinpirazon).
A Glimegamma vércukorszint-csökkentő hatása gyengülhet, és emelkedett vércukorszintek fordulhatnak elő a következő gyógyszerek egyikének a szedésekor:
- Női nemi hormonokat tartalmazó gyógyszerek (ösztrogének és progesztagének).
- Gyógyszerek, amelyek a vizelet kiválasztását segítik elő (szaluretikumok, tiazid vízhajtók).
- Gyógyszerek, amelyeket a pajzsmirigyműködés serkentésére használnak (mint a levotiroxin).
- Gyógyszerek, amelyeket allergiás és gyulladásos betegségek kezelésére használnak (glükokortikoidok).
- Gyógyszerek, amelyeket súlyos elmebetegségek kezelésére alkalmaznak (klórpromazin és fenotiazin származékok).
- Gyógyszerek, amelyeket epilepszia kezelésére használnak (fenitoin).
- Gyógyszerek, amelyeket magas vérnyomás kezelésére vagy a vércukorszint csökkentésére használnak (diazoxid).
- Gyógyszerek, amelyeket fertőzések és a tuberkulózis kezelésére használnak (rifampicin).
- Gyógyszerkészítmények, amelyeket a súlyosan alacsony vércukorszint kezelésére használnak (glükagon).
- Gyógyszerek, amelyeket idegesség és alvásproblémák kezelésére alkalmaznak (barbiturátok).
- Gyógyszerek, amelyeket megnövekedett szemnyomás kezelésére használnak (acetazolamid).
- Gyógyszerek, amelyeket a szívverés erősítésére, asztma vagy orrdugulás, köhögés és nátha, súlycsökkentés vagy életveszélyes állapotok kezelésére használnak (adrenalin és szimpatomimetikumok).
- Gyógyszerek, amelyeket a magas koleszterinszint kezelésére használnak (nikotinsav).
- Gyógyszerek, amelyeket hosszú ideig alkalmaznak a székrekedés kezelésére (hashajtók).
Az alábbi gyógyszerek fokozhatják vagy csökkenthetik a Glimegamma vércukorszint-csökkentő hatását:
- Gyógyszerek, amelyeket gyomor-, ill. nyombélfekély kezelésére használnak (H2-receptor antagonisták)
- Gyógyszerek, amelyeket magas vérnyomás vagy szívelégtelenség kezelésére használnak (béta‑blokkolók, klonidin, guanetidin és reszerpin). Ezek elfedhetik a hipoglikémia tüneteit, így fokozott gondosság szükséges, ha ezeket a gyógyszereket szedi.
A Glimegamma erősítheti vagy gyengítheti is a véralvadásgátló gyógyszerek hatását (kumarin‑származékok, mint a warfarin).
A Glimegamma egyidejű bevétele étellel, itallal és alkohollal
A Glimegammát egy adagban röviddel a reggeli vagy a napi első főétkezés előtt vagy alatt egészben, vízzel kell lenyelni (legalább ½ pohár víz).
Az alkohol előre nem látható módon fokozhatja vagy csökkentheti a Glimegamma vércukorszint‑csökkentő képességét.
Terhesség és szoptatás
Ha Ön terhes vagy szoptat, illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége vagy gyermeket szeretne, a gyógyszer alkalmazása előtt beszéljen kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Terhesség alatt nem szabad Glimegammát szedni.
A Glimegamma átjuthat az anyatejbe. Szoptatás alatt nem szabad Glimegammát szedni.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Ha a vércukorszintje túl alacsony (hipoglikémia) vagy túl magas (hiperglikémia), vagy látászavara van, akkor az ilyen állapotok miatt romolhat a koncentráló, ill. reagáló képessége. Tartsa szem előtt, hogy önmagát vagy másokat veszélyeztethet (pl. gépjárművezetéskor vagy gépek kezelésekor). Kérdezze meg az orvosát, hogy vezethet-e gépjárművet, ha:
· gyakran lép fel Önnél hipoglikémia,
· kevés vagy semmilyen figyelmeztető jelét nem tapasztalja a hipoglikémiának.
A Glimegamma laktózt tartalmaz
Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
A Glimegamma 6 mg tabletta Sunset yellow FCF (E110) színező anyagot tartalmaz, amely allergiás rekciókat okozhat.
3. Hogyan kell szedni a Glimegammát?
A gyógyszert mindig a kezelőorvosa által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg a kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
A gyógyszer szedése
A Glimegammát szokásosan röviddel az első étkezés előtt (általában reggeli) vagy azzal együtt, szájon át kell alkalmazni. Ha Ön nem reggelizik, akkor az orvosa által előírt rend szerint szedje a Glimegammát. Fontos, hogy ne hagyjon ki egy étkezést sem, ha a Glimegammát szedi.
A Glimegammát legalább egy fél pohár vízzel kell bevenni. Ne rágja vagy törje össze a tablettát.
Mennyit kell bevenni?
A kezdő adag az Ön szükségletétől függ, melyet állapota, vér- és vizeletcukor vizsgálati eredménye alapján kezelőorvosa határoz meg.
Ne szedjen több tablettát, mint amennyit kezelőorvosa előírt.
A szokásos kezdő adag naponta 1 mg glimepirid.Ha ez megfelelő vércukorszintet biztosít, akkor lehet, hogy ennél az adagnál maradhat. Ha az 1 mg-os adag nem elegendő a megfelelő vércukorszint biztosítására, kezelőorvosa 1-2 héten át tartó kezelés után napi 2, 3 vagy 4 mg-ra emelheti az adagot. Ha a megfelelő vércukorszint-beállítás megvalósult, az adag fenntartó kezelésre használható. A maximális ajánlott adag napi 6 mg glimepirid.
Kombinált kezelés kezdhető glimepiriddel és metforminnal vagy glimepiriddel és inzulinnal. Ilyen esetben a glimepirid, metformin vagy inzulin megfelelő dózisát az Ön számára egyénileg kezelőorvosa fogja meghatározni.
Tájékoztassa kezelőorvosát, ha változott a testsúlya, ha életvitele megváltozott vagy ha stresszes állapotban van (pl. baleset után), mivel ez szükségessé teheti adagjának módosítását.
Ha túl gyengének vagy túl erősnek érzi gyógyszerének hatását, ne változtassa meg saját maga az adagot, hanem kérdezze meg kezelőorvosát.
Ha az előírtnál több Glimegammát vett be
Ha túl sok glimepiridet, illetve a szükségesnél egy adaggal többet vett be, akkor fennáll az alacsony vércukorszint kialakulásának veszélye (a hipoglikémia tüneteit lásd a 2. pontban), ilyenkor azonnal elegendő cukrot kell fogyasztania (pl. néhány szőlőcukor-tablettát, kockacukrot, édes gyümölcslevet, cukros teát), és haladéktalanul szólnia kell kezelőorvosának. Ha a hipoglikémia kezelése gyermekeknél a véletlen bevétel miatt szükséges, a beadott cukor mennyiségét gondosan kell ellenőrizni, hogy a veszélyes hiperglikémia kialakulásának lehetőségét elkerüljük. Az eszméletlen állapotban lévő személyeknek nem szabad ételt, ill. italt adni!
Mivel az alacsony vércukorszint egy ideig fennállhat, ezért nagyon fontos, hogy a beteget gondosan ellenőrizzék a veszély elmúlásáig. Kórházi felvételre lehet szükség elővigyázatossági intézkedésként is. Mutassa meg az orvosnak a csomagolást vagy a maradék tablettákat, hogy tudja, mit vett be.
Az eszméletvesztéssel és súlyos idegrendszeri zavarokkal járó súlyos hipoglikémia sürgősségi eset, ami haladéktalan orvosi kezelést és kórházi felvételt igényel. Gondoskodni kell arról, hogy mindig legyen egy előre tájékoztatott személy, aki vészhelyzetben orvost tud hívni.
Ha elfelejtette bevenni a Glimegammát
Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására! A következő tablettát a megszokott időben vegye be, és folytassa a kezelést.
Ha idő előtt abbahagyja a Glimegamma szedését
Amennyiben Ön megszakítja, ill. abbahagyja a kezelést, akkor tudatában kell lennie annak, hogy nem éri el a kívánt vércukorszint-csökkentő hatást, vagyis a betegsége ismét romlani fog. Ha bármilyen változásra van szükség, akkor az Ön érdekében alapvetően fontos, hogy először beszéljen az orvosával!
Ha bármilyen további kérdése van a gyógyszer alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
4. Lehetséges mellékhatások
Mint minden gyógyszer, így ez a gyógyszer is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Azonnal értesítse kezelőorvosát, ha az alábbi tünetek bármelyikét észleli:
· Allergiás reakciók ( beleértve a vérerek gyulladását, gyakran bőrkiütéssel) , melyek légzési nehézséggel, vérnyomáseséssel járhatnak, és néha sokkig fokozódó súlyos reakcióvá fejlődhetnek.
· Kóros májfunkció a bőr és szemek sárgaságával (ikterusz), epeelfolyás zavarok (kolesztázis), májgyulladás (hepatitisz) vagy májelégtelenség.
· Bőrallergia (túlérzékenység), mint viszketés, bőrkiütés, csalánkiütés és napérzékenység. Néhány enyhe allergiás reakció súlyos reakcióvá fejlődhet.
· Súlyos hipoglikémia, beleértve az eszméletvesztést, görcsrohamokat és kómát.
Néhány betegnél az alábbi mellékhatásokkat figyelték meg a Glimegamma szedése alatt:
Ritka mellékhatások (1000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet)
· A normálisnál alacsonyabb vércukorszint (hipoglikémia) (Lásd a 2. pont „Figyelmeztetések és óvintézkedések”).
· A vérsejtek számának csökkenése:
° Vérlemezkék (amely megnöveli a vérzés és a véraláfutás kialakulásának kockázatát).
° Fehérvérsejtek (amely a fertőzések valószínűségét növeli).
° Vörösvértestek (amely sápadt bőrt és gyengeséget vagy légzési nehézséget okozhat).
Ezek a problémák általában javulnak, ha abbahagyja a Glimegamma szedését.
Nagyon ritka mellékhatások (10 000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet)
· Allergiás reakciók ( beleértve a vérerek gyulladását, gyakran bőrkiütéssel), melyek légzési nehézséggel, vérnyomáseséssel járhatnak, és néha sokkig fokozódó súlyos reakcióvá fejlődhetnek.Azonnal értesítse kezelőorvosát, ha e tünetek tünetek bármelyikét észleli.
· Kóros májfunkció a bőr és szemek sárgaságával (ikterusz), az epeelfolyás zavara (kolesztázis), májgyulladás (hepatitisz) vagy májelégtelenség. Azonnal értesítse kezelőorvosát, ha e tünetek tünetek bármelyikét észleli.
· Hányinger vagy hányás, hasmenés, teltségérzés vagy puffadás és hasi fájdalom.
· A nátrium mennyiségének csökkenése a vérben (vérvizsgálattal kimutatva).
Nem ismert gyakoriságú mellékhatások (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg)
· Bőrallergia (túlérzékenység) fordulhat elő, mint a viszketés, bőrkiütés, csalánkiütés és napérzékenység. Néhány enyhe allegiás reakció súlyos reakcióvá alakulhat át nyelési vagy légzési problémákkal, ajkainak, torkának vagy nyelvének duzzanatával. Ezért ha e tünetek bármelyikét észleli azonnal értesítse kezelőorvosát.
· Allergiás reakciók fordulhatnak elő szulfonilurákkal, szulfonamidokkal vagy más hasonló gyógyszerrel szemben.
· A Glimegamma-kezelés elején a látásával problémák fordulhatnak elő. Ez a vércukorszint változása miatt fordul elő, és sürgősen kezelni kell.
· A májenzimek szinje emelkedett.
· Súlyos, szokatlan vérzés vagy bőr alatti bevérzés.
Mellékhatások bejelentése
Ha Önnél bármilyen mellékhatás jelentkezik, tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét. Ez a betegtájékoztatóban fel nem sorolt bármilyen lehetséges mellékhatásra is vonatkozik. A mellékhatásokat közvetlenül a hatóság részére is bejelentheti az V. függelékben található elérhetőségeken keresztül.
A mellékhatások bejelentésével Ön is hozzájárulhat ahhoz, hogy minél több információ álljon rendelkezésre a gyógyszer biztonságos alkalmazásával kapcsolatban.
5. Hogyan kell a Glimegammát tárolni?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
A dobozon és a buborékcsomagoláson feltüntetett lejárati idő (Felhasználható:/Felh.:) után ne szedje ezt a gyógyszert. A lejárati idő az adott hónap utolsó napjára vonatkozik.
Ne szedje ezt a gyógyszert, ha a gyógyszerenen látható változást észlel.
Semmilyen gyógyszert nedobjon a szennyvízbe vagy a háztartási hulladékba. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy mit tegyen a márnem használt gyógyszereivel. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. A csomagolás tartalma és egyéb információk
Mit tartalmaz a Glimegamma?
- A készítmény hatóanyaga a glimepirid.
- Egyéb összetevők: laktóz-monohidrát, A-típusú karboximetilkeményítő-nátrium, mikrokristályos cellulóz, povidon K30, magnézium-sztearát.
Glimegamma 2 mg tabletta: sárga vas-oxid (E172), indigókármin (E132).
Glimegamma 3 mg tabletta: sárga vas-oxid (E172).
Glimegamma 4 mg tabletta: indigókármin (E132).
Glimegamma 6 mg tabletta: Sunset yellow (E110).
Milyen a Glimegamma külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
· Glimegamma 2 mg tabletta: zöld, hosszúkás, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott tabletta.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.
· Glimegamma 3 mg tabletta: halványsárga, hosszúkás, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott tabletta.
A bemetszés csak a széttörés elősegítésére és a lenyelés megkönnyítésére szolgál, nem arra, hogy a készítményt egyenlő adagokra ossza.
· Glimegamma 4 mg tabletta: halványkék, hosszúkás, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott tabletta.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.
· Glimegamma 6 mg tabletta: halvány narancssárga, hosszúkás, mindkét oldalán bemetszéssel ellátott tabletta.
A tabletta egyenlő adagokra osztható.
A Glimegamma tabletták átlátszó PVC/Alumínium buborékcsomagolásban kaphatók.
A csomagolás 30, 60 vagy 120 db tablettát tartalmaz.
Nem mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó
A forgalomba hozatali engedély jogosultja:
Wörwag Pharma GmbH & Co KG
Calwer Str. 7, 71034 Böblingen
Németország
Gyártók:
Specifar S.A.
1,28 Octovriou str. Ag. Varvara, 12351 Athens
Görögország
vagy
Mauermann-Arzneimittel KG
Heinrich-Knote-Strasse 2, 82343 Pöcking
Németország
Ezt a gyógyszert az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban az alábbi neveken engedélyezték:
Bulgária: Глимегамма 2/3/4/6 mg таблетки
Magyarország: Glimegamma 2 mg, 3 mg, 4 mg, 6 mg tabletta
Glimegamma 2 mg tabletta:
OGYI-T- 20717/04 (30 db)
OGYI-T- 20717/05 (60 db)
OGYI-T- 20717/06 (120 db)
Glimegamma 3 mg tabletta:
OGYI-T- 20717/07 (30 db)
OGYI-T- 20717/08 (60 db)
OGYI-T- 20717/09 (120 db)
Glimegamma 4 mg tabletta:
OGYI-T- 20717/10 (30 db)
OGYI-T- 20717/11 (60 db)
OGYI-T- 20717/12 (120 db)
Glimegamma 6 mg tabletta:
OGYI-T- 20717/13 (30 db)
OGYI-T- 20717/14 (60 db)
OGYI-T- 20717/15 (120 db)
A betegtájékoztató legutóbbi felülvizsgálatának dátuma: 2015. június