BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA
Lorazepam Aramis 1 mg tabletta
Lorazepam Aramis 2,5 mg tabletta
lorazepam
Mielőtt elkezdené szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót.
· Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
· További kérdéseivel forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez.
· Ezt a gyógyszert az orvos Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha tünetei az Önéhez hasonlóak.
· Ha bármely mellékhatás súlyossá válik vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
A betegtájékoztató tartalma:
1. Milyen típusú gyógyszer a Lorazepam Aramis tabletta és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2. Tudnivalók a Lorazepam Aramis tabletta alkalmazása előtt
3. Hogyan kell szedni a Lorazepam Aramis tablettát?
4. Lehetséges mellékhatások
5 Hogyan kell a Lorazepam Aramis tablettát tárolni?
6. További információk
1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A LORAZEPAM ARAMIS TABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
A készítmény aktív hatóanyaga a lorazepám, mely a benzodiazepin gyógyszercsoportba tartozik. . A készítménynek szorongásoldó és izomfeszülést csökkentő hatása van. Súlyos szorongásos állapotok rövidtávú kezelésére alkalmazható.
Lorazepam Aramis tabletta alkalmazása csak akkor javasolt, ha a probléma súlyos, vagy ha a betegállapot rendkívüli szenvedést és nehézségeket okoz a betegnek.
2. TUDNIVALÓK A LORAZEPAM ARAMIS TABLETTA ALKALMAZÁSA ELŐTT
Ne szedje a Lorazepam Aramis tablettát
Ha Önnél a fentiekben felsorolt állapot vagy betegség bármelyike fennáll, ne szedje a lorazepámot és keresse fel újból orvosát.
A Lorazepam Aramis tabletta fokozott elővigyázatossággal alkalmazható:
Annak ellenére, hogy a fenti állapotok valamelyike fennáll Önnél, a lorazepam még alkalmas lehet az Ön számára. A lorazepam szedése előtt beszélje meg orvosával vagy gyógyszerészével a fennálló állapotot.
A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek
Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket is.
Egyéb gyógyszerek befolyásolhatják a lorazepam hatásmechanizmusát, és a lorazepam is befolyásolhatja más gyógyszerek hatását.
Tájékoztassa orvosát, ha az alábbiak valamelyikét alkalmazza:
· bármely egyéb nyugtató vagy szorongás elleni gyógyszer.
· antidepresszánsok.
· erős fájdalomcsillapítók, mint pl. a tramadol, kodein, morfin, metadon.
· epilepszia kezelésére szolgáló gyógyszerek, mint pl. a nátrium valproát.
· allergia kezelésére használt antihisztamin készítmények
· hangulat- és mentális zavarokra szedett gyógyszerek, mint pl. klórpromazin, klozapin, haloperidol, loxapin.
· asztma kezelésére szolgáló gyógyszerek, mint pl. teofillin vagy aminofillin.
· köszvény kezelésére használt probenecid.
· vérnyomáscsökkentők és véralvadásgátlók
· bélpanaszok kezelésére szolgáló vagy műtétek előtt alkalmazott gyógyszer, melynek neve szkopalamin.
Lorazepam Aramis tabletta egyidejű bevétele bizonyos ételekkel vagy italokkal
Általában véve a Lorazepam Aramis tablettával való kezelés során mindig kerülni kell az alkoholfogyasztást.
Terhesség és szoptatás
Mielőtt bármilyen gyógyszert elkezdene szedni, beszélje meg kezelőorvosával vagy gyógyszerészével.
Ha Ön terhes vagy illetve ha fennáll Önnél a terhesség lehetősége ne szedje ezt a készítményt. A lorazepam káros hatással lehet a magzat fejlődésére, ha a készítményt a terhesség korai szakaszában szedi. Ha a lorazepamot a terhesség kései stádiumában vagy a szülés alatt szedi, a a baba alacsony testhőmérséklettel, légzési illetve táplálkozási nehézséggel születhet, izmai gyengék és petyhüdtek lehetnek. A baba egy ideig képtelen lesz majd megfelelően alkalmazkodni a hideghez. Ha a terhesség kései fázisában rendszeresen szedi a lorazepamot, a újszülöttjében elvonási tünetek léphetnek fel a megszületést követően.
Ha Ön szoptat beszéljen orvosával vagy gyógyszerészével, mert a lorazepam kiválasztódhat az anyatejbe.
A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Ne vezessen gépjárművet vagy ne kezeljen gépeket, illetve ne végezzen koncentrációt igénylő munkákat a lorazepam alkalmazása alatt. A lorazepam elálmosíthatja vagy szédülhet tőle a nap folyamán és befolyásolhatja a koncentrációs készségét. Ez súlyosbodhat, amennyiben az éjszakai alvás mennyisége nem kielégítő.
.
Fontos információk Lorazepam Aramis tabletta egyes összetevőiről
A tabletta laktóz monohidrátot tartalmaz. Amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert.
3. HOGYAN KELL SZEDNI A LORAZEPAM ARAMIS TABLETTÁT?
A Lorazepam Aramis tablettát mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét.
A Lorazepam Aramis tablettát egy pohár vízzel kell bevenni.
Ha a lorazepamot szorongás kezelésére írták fel Önnek, a kezelés általában pár naptól 4 hétig terjedhet mely időtartam rendszerint már magában foglalja a gyógyszeradag fokozatos csökkentését is.
.
Felnőttek:
Szorongás: napi 1-4 mg több adagra elosztva. Orvosa pontosan tájékoztatni fogja Önt a tablettaszedés gyakoriságáról.
Idősebb betegek és vese-illetve májproblémával küzdő betegeknek kisebb adagok adhatók, általában a felnőtt adag fele.
Gyermekek és serdülők
A Lorazepam Aramis tabletta alkalmazása nem ajánlott gyermekeknek és serdülőknek.
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A lorazepam 1 mg tablettát két egyenlő részre lehet osztani. Minden fél tabletta 0,5 mg lorazepámot tartalmaz.
A lorazepam 2,5 mg tablettát két egyenlő részre lehet osztani. Minden fél tabletta 1,25 mg lorazepámot tartalmaz.
Kezelőorvosa személyre szabottan fogja megállapítani Önnek a megfelelő gyógyszeradagot egyéni válaszkészségétől és a gyógyszer tolerálhatóságától függően. További információért forduljon kezelőorvosához .
Ha az előírtnál több Lorazepam Aramis tablettát vett be
Azonnal orvosi segítséget kell kérnie vagy telefonon, vagy pedig be kell mennie a legközelebbi kórház baleseti osztályára. Ne vezessen! Kérje meg egy barátját vagy szomszédját, hogy vigye el vagy hívja ki a mentőket. Mindig vigye magával a készítmény dobozát, még akkor is, ha az üres. Így az orvos tudni fogja hogy pontosan mit vett be.
Ha elfelejtette bevenni az Lorazepam Aramis tablettát
Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott tabletta pótlására.
Ha szorongás miatt kezelik és kevesebb, mint 3 óra telt el az elfelejtett adag bevételi idejétől, akkor minél hamarabb vegye be az elfelejtett adagot és a szokottak szerint járjon el. Ha 3 óránál több telt el, akkor ne aggódjon és vegye be a következő tablettát, amikor az esedékes.
Tudnivalók a Lorazepam Aramis tabletta szedése során
A lorazepam befolyásolhatja a koncentráció képességet és napközbeni álmosságot okozhat.
Idős betegnél szédülés léphet fel és megnőhet az elesés. kockázata.
A lorazepámhoz hozzá lehet szokni. Néhány hetes használatot követően a készítmény jótékony hatásai kevésbé nyilvánvalóak.
Ha Önnek hosszabb időre írták fel a Lorazepam Aramis tablettát, mint 4 hét, orvosa időnként vérvételre és májfunkciós vizsgálatra küldheti Önt. Előfordulhat, hogy a lorazepám befolyásolja a májfunkciót.
Függőség elhúzódó kezelés során alakulhat ki. Lorazepam Aramis tabletta rendszerint rövid ideig alkalmazható, a kezelés időtartama néhány naptól négy hétig terjedhet, mely időtartam magában foglalja a gyógyszer fokozatos leépítését és a készítmény elhagyását is. Ez csökkenti a lorazepám-függőség kialkulásának esélyét illetve a hirtelen abbahagyással összefüggő tünetek fellépését. További részletekért lásd a következő fejezetet.
Tudnivalók ha abbahagyja a Lorazepam Aramis tabletta szedését
Ha befejeződött az orvosa által előírt lorazepam-kezelés, akkor az orvosa eldönti, hogy szükség van-e további kezelésre.
A tabletták mennyiségét, illetve az alkalmazás gyakoriságát lassan kell csökkenteni, mielőtt teljesen abbahagyja a szedést. Ezáltal a szervezete hozzászokik a lorazepam hiányához és csökkenti a kellemetlen hatások előfordulásának esélyét, amikor abbahagyja a készítmény szedését. Az orvosa el mondja, hogy hogyan járjon el.
Amikor abbahagyja a lorazepam szedését elvonási tüneteket tapasztalhat, mint pl. fejfájás, izomfájdalom, szorongás, feszültség, depresszió, nyugtalanság, szédülés, hányinger, hasmenés, étvágyvesztés, zavartság, ingerültség, izgatottság, remegés, gyomor- és/vagy izomfájdalom, szívverés megváltozása, rövid ideig tartó emlékezetvesztés, magas testhőmérséklet és verejtékezés. Visszatérhet az eredetileg is fennálló alvászavar. Ha ezen tünetek bármelyike előfordul, nem fog sokáig tartani. Amennyiben a fentiek valamelyike fellép Önnél, kérdezze meg kezelőorvosát.
Ne hagyja abba a Lorazepam Aramis tabletta szedését hirtelen. Ilyen esetben súlyosabb megvonási tünetekre számíthat, mint például a realitásérzés zavara, elidegenedettség, érzelmi kimerültség érzése. Ezen kívül felléphet végtagzsibbadás, hányinger, fülcsengés, rángatózás, hallucinációk, görcsrohamok, az érintésre való érzékenység, hang- és fényérzékenység. Ha Ön ezek bármelyikét tapasztalja, azonnal kérjen tanácsot a kezelőorvosától.
Ha bármilyen további kérdése van a készítmény alkalmazásával kapcsolatban, kérdezze meg kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK
Mint minden gyógyszer így a Lorazepam Aramis tabletta is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.
Azonnal értesítse orvosát, ha az alábbi tünetek valamelyikét tapasztalja:
Tájékoztassa orvosát vagy gyógyszerészét, ha az alábbi mellékhatások bármelyike fellép Önnél:
Nagyon gyakori – 10 beteg közül több mint 1 beteget érint:
Gyakori – 100 beteg közül 1-10 beteget érint:
Nem gyakori - 1000 beteg közül 1–10 beteget érint:
Gyakorisága nem ismert
Ha Önnél bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük értesítse kezelőorvosát vagy gyógyszerészét.
5. HOGYAN KELL A LORAZEPAM ARAMIS TABLETTÁT TÁROLNI?
A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25°C-on tárolandó. Az eredeti csomagolásban tárolandó a nedvességtől és a fénytől való védelem érdekében.
A dobozon feltüntetett lejárati idő után ne szedje a Lorazepam Aramis tablettát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy a szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK
Mit tartalmaz a Lorazepam Aramis tabletta
· A készítmény hatóanyaga a lorazepam, vagy 1 mg vagy 2,5 mg tablettánként.
Egyéb összetevők: laktóz monohidrát, povidon, kroszpovidon, kukoricakeményítő, mikrokristályos cellulóz (E 460), karboximetilkeményítő-nátrium (A típus) , polakrilin-kálium és magnézium sztearát (E 572)
Milyen a Lorazepam Aramis tabletta külleme és mit tartalmaz a csomagolás?
Lorazepam Aramis 1 mg tabletta, mely fehér, kerek, lapos, metszett élű, bemetszéssel ellátott, „1,0” dombornyomásos felirattal.
Lorazepam Aramis 2,5 mg tabletta, mely fehér, kerek, lapos, metszett élű bemetszéssel ellátott.
A dobozok 30, 50, 60, 90, 100 vagy 500 tablettát tartalmaznak.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba
A Forgalomba hozatali engedély jogosultja:
Aramis Pharma Kft.
1095 Budapest, Mester u. 28 B, III/5
Gyártó:
Farmaceutisch Analytisch Laboratorium Duiven B.V.
Dijkgraaf 30, 6921 RL Duiven
Hollandia
Medochemie Ltd. Factory A-Z
2 Michael Erakleous str. Agios Athanassios Industrial Area, 4101 Athanassios, Limassol
Ciprus
A Forgalomba hozatali engedély száma
Lorazepam Aramis 1 mg tabletta
OGYI-T-22120/01 30x
OGYI-T-22120/02 50x
OGYI-T-22120/03 60x
OGYI-T-22120/04 90x
OGYI-T-22120/05 100x
OGYI-T-22120/06 500x
Lorazepam Aramis 2,5 mg tabletta
OGYI-T-22120/07 30x
OGYI-T-22120/08 50x
OGYI-T-22120/09 60x
OGYI-T-22120/10 90x
OGYI-T-22120/11 100x
OGYI-T-22120/12 500x
A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma:
2012.április.